slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Wellbutrin in povečana anksioznost • Zdravila, tablete: antidepresivi, pomirjevala • Psihoterapija forum

Wellbutrin in povečana anksioznost

Zdravila za pomoč pri psihičnih težavah.
Zdravljenje depresije, anksioznosti in drugih psiholoških težav z zdravili.
Vprašanja in vaše izkušnje z zdravili, jemanjem, uporabo tablet.

Wellbutrin in povečana anksioznost

Odgovor OnlyMe pon. 30.avg.2010 20.19

Pozdravljeni, zelo sem vesela, ko vidim, da je začela delovati tudi ta tema na forumu. Imam vprašanje za gospo farmacevtko in sicer me zanima sledeče: osem mesecev sem jemala Wellbutrin zaradi depresije. V tem času nisem imela kakšnih posebnih stranskih učinkov razen tega, da sem slabše spala, imela sem nekaj nočnih mor in malo več potenja. Sem pa opazila povečano anksioznost v stiku z drugimi ljudmi. Te probleme sem imela sicer že prej, vendar sem jih kar uspešno premagovala. Ali je možno, da je ta AD povečal mojo anksioznost?

Zahvaljujem se vam za odgovor
OnlyMe
 
Prispevkov: 14
Član od: ned. 15.avg.2010 18.51

Re: Wellbutrin in povečana anksioznost

Odgovor mateja tor. 31.avg.2010 20.09

Pozdravljena, OnlyMe!

Zahvaljujem se vam za vprašanje, katerega odgovor bo verjetno zanimal še koga na forumu.

Antidepresivi so zdravila, ki povzročajo precej stranskih učinkov, vendar so ti običajno le blagi do zmerni in izzvenijo sami po sebi. Večina bolnikov antidepresivno terapijo zelo dobro prenaša, manjše težave se lahko pojavljajo na začetku terapije in pa, ko se terapija konča. Takrat običajno svetujemo postopno zniževanje doze.

Antidepresivi in njihov učinek se med seboj razlikujejo in psihiatri se, glede na anamnezo (popis stanja bolnika), odločijo, katerega bodo predpisali.

Wellbutrin pogosto predpišejo tistim bolnikom, ki so brezvoljni, z znižano "energijo", kronično utrujeni ali zaspani. To pomeni, da deluje poživljajoče, kar pomeni, da bolnika "dvigne". Tak bolnik ima potem več energije, ni toliko zaspan ali utrujen in lažje opravlja svoje vsakodnevne obveznosti. Kot neželeni učinek pa se pojavlja nemir (anksioznost), ki ga bolnik še posebej zazna zvečer in ponoči, ko ne zaspi ali se ponoči prebuja.

S terminom anksioznost označujemo stanje živčne napetosti. Prehodna tesnobnost, živčnost ali zaskrbljenost zaradi stresnega položaja je povsem normalna. Če pa postane splošen odziv na različne dogodke, s katerimi se srečujemo vsi, in začne bolnika ovirati v vsakodnevnem življenju, jo ocenimo kot nenormalno.

Znaki anksioznosti oz. stanje živčne napetosti so:
- občutek ogroženosti brez jasnega razloga ali vzroka, strah, nemir
• napetost in nesposobnost sprostitve,
• motnje koncentracije,
• vztrajna zaskrbljenost,
• motnje spanja z občasnimi morami
• potenje, zardevanje, tresavica,
• občutek cmoka v grlu
• potenje, tresavico in slabost,
• palpitacije (zavedanje hitrega srčnega utripa),

Tudi vi ste terapijo dobro prenašali, navedli pa ste povečan nemir ob stiku z drugimi ljudmi. Le-tega ste sicer imeli že prej, vendar ste ga ob terapiji težje kontrolirali, če sem vas prav razumela.

Ja, povečan nemir pri vas je lahko neželen učinek Wellbutrina.
Če pa bi to želela gotovostjo trditi, bi morali pretestirati vaš odziv na terapijo in odziv na placebo. Tako lahko samo trdim, da je omenjen neželeni učinek verjetno res posledica terapije z Wellbutrinom.

Sklepam pa, da ste terapijo uspešno zaključili in da so se stvari uredile. Za kakšen dodaten nasvet se lahko mirno obrnete name.

Želim vam veliko sreče,
Mateja
mateja
 
Prispevkov: 35
Član od: sr. 18.avg.2010 15.11

Re: Wellbutrin in povečana anksioznost

Odgovor OnlyMe tor. 31.avg.2010 20.17

Najlepša hvala za hiter in izčrpen odgovor. Sem precej pomirjena, ker vem, da je povečana socialna anksioznost samo posledica zdravil, ne pa kakšen dodaten simptom moje bolezni. Ste mi polepšali dan, hvala --<--@
OnlyMe
 
Prispevkov: 14
Član od: ned. 15.avg.2010 18.51

Re: Wellbutrin in povečana anksioznost

Odgovor mateja pet. 3.sep.2010 9.51

Me zelo veseli, da ste pomirjeni in da vas je odgovor razveselil.

Želim vam VELIKO uspehov, miru v privatnem življenju in v socialnih stikih.

Lp, Mateja
mateja
 
Prispevkov: 35
Član od: sr. 18.avg.2010 15.11


Vrni se na Zdravila, tablete: antidepresivi, pomirjevala

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 1 gost

cron