slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Cipralex in stranski učinki • Zdravila, tablete: antidepresivi, pomirjevala • Psihoterapija forum

Cipralex in stranski učinki

Zdravila za pomoč pri psihičnih težavah.
Zdravljenje depresije, anksioznosti in drugih psiholoških težav z zdravili.
Vprašanja in vaše izkušnje z zdravili, jemanjem, uporabo tablet.

Cipralex in stranski učinki

Odgovor malami pet. 14.jan.2011 15.21

Pozdravljeni vsi skupaj! Naj vam še jaz na kratko predstavim svojo zgodbo...mogoče pa pride komu prav,pa bova že dva,ki sva v istem 'šmornu' :pomezik: ...Izhajam iz Zelo urejene druzine-med seboj se Zelo razumemo in v bistvu z očetom in mamo funkcioniramo kot Zelo dobri prijatelji. Najvrjetneje me zato ze Celo življenje muči domotožje in svojega Doma zato nemaram zapuščati za dlje časa pogosto. Celo življenje sem si želela delati v kozmetiki,in na svojem,torej,kot samostojna podjetnica,uspelo mi je pred kratkim,Na kar sem Zelo ponosna,saj sem stara Komaj 22let. Ljubim,to,kar delam in sem tudi uspešna,torej,lahko bi rekli,da je moje življenje izpopolnjeno. Pa ni. Po 3 mesecih uspešnega delovanja se mi je sredi belega dne zgodila na poti v službo slabost,pospeseno bitje srca,dušenje,prepričana sem bila,da mi Bo odpovedalo srce. Zdravnica mi je priporočila zdravila Dominor,Ki jih jemala pribl. mesec dni,malo so mi pomagale,toliko,da sem se znebila napadov panike,vendar pa se mi je podrl celoten imunski sistem,nastopila je tesnoba Oz.dušenje in 2 meseca sem bila obremenjena z mislijo 'kaj pa če pozabim dihat' ,med govorjenjem mi je večkrat nastopil občutek, da mi bo zmanjkalo sape,skratka,nič prijetnega...Tesnoba je minila takorekoč iz danes na jutri in nekega dne sem se zbudila popolnoma brezvoljna, ves svet se mi je zdel prevelik, brezvezen in v glavi so mi nastopile negativne misli...Depresija...Odločila sem se za jemanje antidepresivov, ki mi jih je zdravnica predpisala že nekaj časa nazaj, pa sem se odločala in tuhtala ali naj začnem z njihovo uporabo ali ne, saj se bom tako morala odpovedati alkoholu, ker pa sem drugače po naravi energično bitje,polno energije in veselja,tako da grem rada tudi v družbo in na zabavo, sem se težko odločila, vendar sem vedela, da je to zame dobro...Antidepresive jemljem zdaj skupaj 14 dni, začela sem z 1/4, nadaljujem z 1/2 1x na dan...prvih pet dni sem mislila, da bom dobesedno umrla...Pojavili so se še večji stranski učinki-napadi panike v hudi obliki,tresavica,močno potenje,negativne misli so me morile nonstop,kar vleklo me je,da prebiram slabe stvari in potem sem se tako ustrašila, da imam mogoče kako drugo bolezen, psihozo,shizofrenijo,itd...da me je zopet oblilo,postalo mi je slabo in bila sem popolnoma iz sebe...Zdaj,po 10 dneh jemanja je to minilo,vendar pa je nastopila faza,ko se počutim odtujeno od svojega telesa, težko se zberem, težko se skoncentriram,spala bi lahko 24h na dan,težko dojemam,počutim se odsotno in najtežja so zame jutra,ko ustanem in komaj registriram,kaj se dogaja,občutek težkega telesa me muči tekom celega dneva,težko grem med ljudi,čeprav se prisilim in grem,vendar se ne počutim najbolje, razpoloženje mi na čase zaniha,vse se mi zdi 'preveliko zame',težko gledam in ne počutim se ravno najbolje,čeprav me oblijejo tudi trenutki lahkotnosti in sreče,in spominjam se svojega življenja pred to 'nezgodo',vendar se potem spet spomnim na to,kako mi je,to me pripelje do tega,da se moram prav pogledati v ogledalo, da se zavedam kdo sploh sem ;)...zaradi boljšega občutka...Dogaja se mi,da se zelo nemirno počutim v avtu,če vozim sama,občutim nelagodje...Sem nervozna in močno se potim,imam pa tudi občutek suhih ust,zato popijem do 2l tekočine na dan, vendar pa nimam apetita...Še vedno sem prestrašena,kaj se z mano dogaja in kdaj se bom povrnila v svoje 'prvotno'stanje,kdaj bom spet nazaj prava JAZ,moram pa poudarit,da se vsaj zvečer počutim dobro,sploh če sem doma in sedim za računalnikom;)...Sicer se mi zdi, da se mi je stanje precej izboljšalo, vendar pa me trenutni občutki znajo kar precej zamorit...Drugi teden začnem s terapijami pri psihiatru, sama sem naredila že pravo študijo glede duševnih bolezni,stranskih učinkih AD-jev,tako da upam na boljše čase....:) Pozdravčki vsem! Malami
malami
 
Prispevkov: 3
Član od: pet. 14.jan.2011 14.53

Re: Cipralex in stranski učinki

Odgovor mateja pon. 17.jan.2011 12.23

Pozdravljena, Malami!

Opisala ti bom možne stranske učinke Paroxata, glede paničnih napadov pa menim, da si že dobila odgovor.

Torej:
možni stranski učinki so:
slabost (do 10% pacientov), zmanjšan apetit, težave pri spanju (zaspanost ali motnje uspavanja in zgodnje prebujanje), močnejše potenje, suha usta, zehanje, prebavne težave, utrujenost, motnje v seksualnem življenju (zmanjšan libido), spremenjen okus, ...

Naštela sem nekaj najpogostejših stranskih učinkov, ki se pojavljajo pri manj kot 1% pacientov.

Očitno imaš ti suha usta, da spiješ dosti tekočine. 2 l tekočine na dan je zaželeno in sklepam, da si pred terapijo spila manj tekočine. Vidiš, to je pravzaprav ugoden stranski učinek.

Optimalen učinek dosežejo antidepresivi po 4-6ih tednih delovanja, prej imajo rahle učinke, predvsem stranski se pojavijo. Ker si še bolj na začetku terapije, kar vztrajaj in boš videla, kako bo po 1-2 mesecih terapije.

Želim ti uspešno zdravljenje in kontrolo nad paničnimi napadi.
Lp, Mateja
mateja
 
Prispevkov: 35
Član od: sr. 18.avg.2010 15.11

Re: Cipralex in stranski učinki

Odgovor malami pon. 17.jan.2011 13.10

Najlepša hvala Vam za odgovor...Najhujši simptomi so mi minili po 7h dneh, vendar me zdaj skrbi glede tega občutka nerealnosti,ki se mi vleče že kakih 10 dni,najhuje je zadnjih 5 dni,ker sem počutim zelo nelagodno,kot da ne bi bila prava jaz, močno sem utrujena, odtujena od sveta, totalno brez čustev,precej nervozna in prestrašena...To je trenutno moj največji problem :oops: in zaradi tega sem močno zaskrbljena...Sem pa prebrala na na navodilih stranskih učinkov Cipralexa, da se lahko pojavi depersonalizacija...Kaj mislite vi? Pred jemanjem teh tablet se mi to ni dogajalo...

Najlepša Vam hvala,

Malami
malami
 
Prispevkov: 3
Član od: pet. 14.jan.2011 14.53

Re: Cipralex in stranski učinki

Odgovor mateja tor. 18.jan.2011 21.38

Hojla!

DEPERSONALIZACIJA JE RAVNO TO, S ČIMER SE VI UKVARJATE ZADNJIH 10 DNI.

Kot večina stranskih učinkov sklepam, da bo tudi ta izzvenel. Torej, če po 2 mesecih terapije ne bo boljše, povejte zdravniku, vam bo verjetno zamenjal antidepresiv. Omenjeni stranski učinek je skrajno neprijeten in ni potrebe, da se mučite. Počakajte pa le, da bo učinek zdravila optimalen.

Morda tudi ne bi bilo slabo, če bi poskusili s psihoterapijo. Gre za vedenjske vzorce in način čustvovanja, ki nas gunca in povzroča vrtince v našem življenju. Kadar razčistimo s temi težavami, postane naše življenje lažje in bogatejše.

Srečno in pogumno,

Mateja
mateja
 
Prispevkov: 35
Član od: sr. 18.avg.2010 15.11

Re: Cipralex in stranski učinki

Odgovor malami sr. 19.jan.2011 10.00

Še enkrat hvala za odgovor...Res se nisem navajena v svojim telesu ravno zdaj in zato, včasih me je strah, da se nebom prepoznala...najhuje je zjutraj,ko ustanem..Iskreno pa upam, da to mine, saj je danes šele 19 dan, kar jemljem 1/2 Cipralexa...Hkrati pa nemorem vrjeti, da to res tako deluje :D želim val lep dan,

Malami
malami
 
Prispevkov: 3
Član od: pet. 14.jan.2011 14.53

Re: Cipralex in stranski učinki

Odgovor malaDaja čet. 22.dec.2011 22.17

Zgleda, da imamo vsi podobne stranske učinke po Cipralexu... jaz se tudi po več kot enem mesecu še vedno počutim kot da to nisem več jaz, popolnoma brez čustev, brez vsake potrebe ali želje po spolnosti, brez potrpljenja, vse mi gre na živce, jezna na cel svet... in zelo osamljena, čeprav nikoli sama... in vsako jutro se zbudim ista, obupno :-(
Grozno je, ker živim s fantom, za katerega sem bila prepričana, da ga ljubim, ampak zdaj nič ne čutim...
Sem nasplošno kr ok, normalno delam, edino bolj utrujena sem, veliko bi spala, zelo čudne sanje imam in žive, pa zelo suha usta, dosti pijem.

Komaj čakam, da grem spet k psihiatrinji, da ji povem, da tole ni za živet s takimi občutki bednimi. :-(
malaDaja
 
Prispevkov: 5
Član od: čet. 22.dec.2011 22.11

Re: Cipralex in stranski učinki

Odgovor mateja čet. 29.dec.2011 15.52

Pozdravljena, malaDaja!

Optimalni učinek dosežejo antidepresivi v 4-6ih tednih.
Kaj pomeni, da ste brez čustev? Ali to pomeni, da ste pred terapijo "imeli" čustva? Ali morda to pomeni, da ste doživljali stvari bolj burno, sedaj pa ste se čustveno umirili in imate občutek, da ne čutite?
Manjša želja po spolnosti je lahko posledica depresije ali pa stranski učinek terapije. Kako je pri vas?

pravite ... Stvari vam gredo na živce in jezni ste na ves svet ... to pa zagotovo nima vzroka v zdravilih, gre za vaša prepričanja, vaša pričakovanja do vas samih in ljudi okoli vas; tovrstnih občutkov ne morejo spreminjat zdravila, lahko jih pa občutite drugače, bolj ali manj intenzivno.

Ste osamljeni, vendar nikoli sami ... to bi razložila tako, da nimate pristnih kontaktov z okolico. Morda ne poveste kaj želite in pričakujete. Lahko se sami umikate kontaktu z ljudmi, tudi, če ste v družbi z njimi. Ker nimate zadovoljenih osnovnih potreb (npr.po bližini), ste nesrečni in nezadovoljni.

Da bi se izognili stranskemnu učinku utrujenosti, vzamite Cipralex zjutraj. Suha usta in posledično več pitja je stranski učinek zdravila, meni pogosto tudi povedo klienti, da imajo ob terapiji žive sanje. Vendar to običajno sčasoma preide, tako, da bi vam svetovala, da vstrajate na terapiji še nekaj časa, preden zamenjate. Psihiatrinji pa le povejte, kako se počutite in kako terapija vpliva na vas psihično in fizično.

Ker pa so zdravila le podpora, da človek lahko začne funkcionirat in delat zase, vam svetujem, da obiščete tudi psihoterapevta. Pogosto so ljudje presenečeni, ko spoznajo, kako sami sebi otežujejo življenje. So namreč lahko zelo strogi in zahtevni do sebe in drugih, lahko nekaj pričakujejo, pa tega ne dobijo, ker ne povedo, ...

napisali ste ... Komaj čakam, da grem spet k psihiatrinji, da ji povem, da tole ni za živet s takimi občutki bednimi ...-
Kako ste se pa počutili prej, preden ste obiskali psihiatrinjo? Slabše kot sedaj ali boljše?


Želim vam, da bi terapijo lažje prenašali in da bo vaše "potovanje" v letu 2012 uspešno in da boste razrešili svoje probleme.

Lp,
Mateja, mag. farm.
mateja
 
Prispevkov: 35
Član od: sr. 18.avg.2010 15.11

Re: Cipralex in stranski učinki

Odgovor malaDaja pet. 30.dec.2011 1.05

Spoštovana ga. Mateja,

najprej iskrena hvala za vaš odgovor. Nekako njhuje se mi zdi, da sploh več ne vem, kaj je morda posledica oz. stranski učinek novega zdravila cipralex in kaj ne. Pred tem počutjem sem čutila normalno, bila vesela, srečna, zaljubljenao v svojega fanta, s katerim skupaj živim in se odlično razumeva... znala sem se veseliti stvari, občutila sem lepa čustva... sedaj pa sem zmedena, imam tudi zelo žive sanje (kot ste napisala, da tudi vam pacenti pripovedujejo), sem čustveno hladna in vse se mi zdi dolgo časno.
Vse skupaj pa se je začelo letos poleti, ko sem zanosila (načrtovano in res sem si zelo želela). Naenkrat sem se začela počutiti slabo in ker sem te občutke že poznala od prej, sem takoj vedela, da je spet prišla depresija "na obisk". Ker sem bila že pol leta pred tem brez AD-jev, sem pomislila, da je krivo to, da jih ne jemljem več.. potem pa sem ugotovila, da sem noseča in to že pet tednov. Depresija se je naglo poslabšala in na koncu sem se odločila za splav, kar sem dva dni kasneje, ko so se čustva in "zdrava pamet" vrnila, neizmerno obžalovala. Dva tedna sem bila ok (prava jaz, s čutvi in vsem ostalim na mestu), nakar spet depresija (predvideva, da zato, ker je bila bolečina ob misli na to, da sem šla na splav, zelo huda in da nisem zdržala)... končno sem prišla na vrsto pri novi psihiatrinji, ki mi je dala cipralex in zdaj sem tukaj... v bistvu nikjer, ker sploh več ne vem, kaj je normalno in kaj ni.
malaDaja
 
Prispevkov: 5
Član od: čet. 22.dec.2011 22.11

Re: Cipralex in stranski učinki

Odgovor mateja pet. 30.dec.2011 14.26

najprej iskrena hvala za vaš odgovor. Nekako njhuje se mi zdi, da sploh več ne vem, kaj je morda posledica oz. stranski učinek novega zdravila cipralex in kaj ne. Pred tem počutjem sem čutila normalno, bila vesela, srečna, zaljubljenao v svojega fanta, s katerim skupaj živim in se odlično razumeva... znala sem se veseliti stvari, občutila sem lepa čustva... sedaj pa sem zmedena, imam tudi zelo žive sanje (kot ste napisala, da tudi vam pacenti pripovedujejo), sem čustveno hladna in vse se mi zdi dolgo časno.
Vse skupaj pa se je začelo letos poleti, ko sem zanosila (načrtovano in res sem si zelo želela). Naenkrat sem se začela počutiti slabo in ker sem te občutke že poznala od prej, sem takoj vedela, da je spet prišla depresija "na obisk". Ker sem bila že pol leta pred tem brez AD-jev, sem pomislila, da je krivo to, da jih ne jemljem več.. potem pa sem ugotovila, da sem noseča in to že pet tednov. Depresija se je naglo poslabšala in na koncu sem se odločila za splav, kar sem dva dni kasneje, ko so se čustva in "zdrava pamet" vrnila, neizmerno obžalovala. Dva tedna sem bila ok (prava jaz, s čutvi in vsem ostalim na mestu), nakar spet depresija (predvideva, da zato, ker je bila bolečina ob misli na to, da sem šla na splav, zelo huda in da nisem zdržala)... končno sem prišla na vrsto pri novi psihiatrinji, ki mi je dala cipralex in zdaj sem tukaj... v bistvu nikjer, ker sploh več ne vem, kaj je normalno in kaj ni.malaDaja

Draga malaDaja!
Po tem, kar si mi sedaj napisala, mi je malce bolj jasno, zakaj si jezna, ti gre vse na živce, ...
Začutila pa sem tudi strah. Imam prav, da te je strah velikih odločitev? Kajti res, imeti otroka je najbolj odgovorna stvar na svetu. Če te "službe" ne opravimo dovolj dobro, bodo posledice čutili naši otroci. Odgovorno, kaj? Pa ne obstaja nobena šola za starše...
No, vsekakor menim, da so se zgodile nekatere stvari, ki prihajajo za teboj. Lahko mi pošlješ zasebno sporočilo. Vseh stvari ne be javno razlagala.

Srečno, Mateja
mateja
 
Prispevkov: 35
Član od: sr. 18.avg.2010 15.11

Re: Cipralex in stranski učinki

Odgovor malaDaja sob. 31.dec.2011 11.06

Hvala za odgovor Mateja, sem vam poslala zasebno sporočilo... LP, Daja
malaDaja
 
Prispevkov: 5
Član od: čet. 22.dec.2011 22.11

Naslednja

Vrni se na Zdravila, tablete: antidepresivi, pomirjevala

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 1 gost