slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Umik iz druzbe • Socialna fobija • Psihoterapija forum

Umik iz druzbe

Socialna fobija, socialna anksioznost ...

Umik iz druzbe

Odgovor Patrcija Benec tor. 2.avg.2022 19.18

Pozdravljeni,

v zadnjem času se vedno bolj umikam na samo, ker me je strah kaj si ljudje okoli mene mislijo o meni. V družbi se nemorem sprostiti in sem ves čas nekako ujeta v svojih mislih, kjer se mi porajajo vprašanja o tem ali sem jim všeč. Vsak malce drugačen pogled interpretiram za negativnega in se zasekiram, da me oseba ne mara. To mi preprečuje, da bi spoznavala nove ljudi in mi odvzame veselje do druženjaz ljudmi, zato se temu raje izognem. Kaj lahko naredim, da se bom v družbi počutila bolje?
Patrcija Benec
 
Prispevkov: 1
Član od: tor. 2.avg.2022 18.48

Re: Umik iz druzbe

Odgovor Nevenka pet. 5.avg.2022 16.24

Pozdravljena, Patricija,

tvoje težave so zelo pogoste, še posebej med mladimi, včasih pa se nadaljujejo tudi v kasnejše odraslo obdobje. Lahko bi rekli, da gre za zahtevnost do sebe, saj pričakujemo od nas, da bomo vedno duhoviti, zabavni, imeli samo pametne izjave, odlično zgledali..., skratka, da bomo poželi samo pozitivne odzive, predvsem pa, da bomo vsem všeč. To preprosto ni realno in tudi ni mogoče. Če opazuješ tiste, ki se v družbi najbolje počutijo, boš videla, da niso vse stvari, ki jih povedo, tudi najbolj pametne in duhovite, razlika med tabo in njimi je, da je njim malo bolj vseeno, kaj si drugi mislijo o njih in ali jim bodo všeč.
Poleg tega se je treba zavedati, da se tako ali tako vsi ukvarjamo bolj ali manj s samim sabo in zelo malo z drugimi. Vmes, ko drugi govorijo, velikokrat premišljujemo nekaj čisto drugega ali pa samo čakamo priložnost, kdaj bomo povedali kaj svojega.
Za začetek ti svetujem, da malo eksperimentiraš: mogoče se lahko odločiš, da boš nekaj časa v družbi tiho in se ne boš obremenjevala s tem, da moraš kaj povedati. Samo dovoli si in sprejmi, da si lahko malo tiho. Če te bo kdo vprašal, zakaj si tiho, lahko rečeš recimo, da se ne počutiš najbolje ali kaj podobnega, nekaj pač, s čimer boš ti ok. Poskusi opazovati druge in poišči tiste, za katere se ti bo zdelo, da jim je tudi malo nelagodno. Verjetno boš ugotovila, da se vedno najde tudi kakšen tak ali da jih je več.
Če ne veš, kaj bi povedala, samo sprašuj, zanimaj se za druge, poslušaj jih. Večina nas je zelo hvaležna za dobre poslušalce in takšne ljudje vedno vabijo zraven.

Drugače pa bi bilo dobro malo raziskati, kako si si všeč, kako se sprejemaš na splošno, kako si zadovoljna s seboj in zakaj ti je mnenje drugih tako pomembno.

Želim ti vse dobro in te lepo pozdravljam
Nevenka
Uporabniški avatar
Nevenka
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 703
Član od: tor. 13.apr.2010 18.04
Kraj: Ljubljana

Re: Umik iz druzbe

Odgovor aceofs sr. 14.jun.2023 13.09

Patrcija Benec je napisal/-a:Pozdravljeni,

v zadnjem času se vedno bolj umikam na samo, ker me je strah kaj si ljudje okoli mene mislijo o meni. V družbi se ne morem sprostiti in sem ves čas nekako ujeta v svojih mislih, kjer se mi porajajo vprašanja o tem ali sem jim všeč. Vsak malce drugačen pogled interpretiram za negativnega in se zasekiram, da me oseba ne mara. To mi preprečuje, da bi spoznavala nove ljudi in mi odvzame veselje do druženjaz ljudmi, zato se temu raje izognem. Kaj lahko naredim, da se bom v družbi počutila bolje?

mogoce poskusi da se druzis z le malo ljudmi ampak da so ti izbrani mogoce le 2 ali 3. meni je veliko tudi pomagal kaksen cbd izdelek da sem malo manj owerthinkala
aceofs
 
Prispevkov: 16
Član od: tor. 26.jul.2022 13.51

Re: Umik iz druzbe

Odgovor Ema22 pet. 10.nov.2023 21.22

Patrcija Benec je napisal/-a:Pozdravljeni,

v zadnjem času se vedno bolj umikam na samo, ker to me je strah kaj si ljudje okoli mene mislijo o meni. V družbi se nemorem sprostiti in sem ves čas nekako ujeta v svojih mislih, kjer se mi porajajo vprašanja o tem ali sem jim všeč. Vsak malce drugačen pogled interpretiram za negativnega in se zasekiram, da me oseba ne mara. To mi preprečuje, da bi spoznavala nove ljudi in mi odvzame veselje do druženjaz ljudmi, zato se temu raje izognem. Kaj lahko naredim, da se bom v družbi počutila bolje?

Zdi se, da doživljate socialno anksioznost, kar je pogosta izkušnja, ko ljudje čutijo močan strah pred presojanjem drugih in se ob tem počutijo negotove ali neugodno v socialnih situacijah.

1. Razumevanje svojih misli: Zavedanje negativnih misli o sebi in drugih je prvi korak. Ko opazite negativne misli, jih skušajte racionalno preučiti. Razmislite, ali obstajajo trdni dokazi za to, kar mislite o sebi ali drugih.

2. Postavljanje realnih pričakovanj: Nihče ni popoln in vsi smo kdaj nespretni ali nerodni. Ni nujno, da se vsi okoli vas vedno strinjajo ali vas vedno sprejemajo, in to je v redu.

3. Dihanje in sprostitev: Tehnike dihanja in sprostitvene vaje vam lahko pomagajo obvladovati fizične simptome anksioznosti. Poskusite s tehnikami globokega dihanja, meditacijo ali jogo.

4. Postopno izpostavljanje: Začnite s postopno izpostavljanjem socialnim situacijam. Namesto, da se izognete, si postavite majhne cilje, na primer, da se vključite v kratek pogovor ali sodelujete v manjši skupini.

5. Pogovor z nekom: Delite svoje občutke z zaupano osebo, bodisi prijateljem, družinskim članom ali strokovnjakom za duševno zdravje. Pogovor o svojih skrbeh lahko olajša breme in prinese nove perspektive.

6. Psihološka pomoč: V nekaterih primerih lahko psihoterapija, kot je kognitivno-vedenjska terapija (KVT), pomaga pri obravnavanju globljih vzrokov socialne anksioznosti.

7. Samopomočne knjige in viri: Obstaja veliko knjig in spletnih virov, ki ponujajo nasvete in vaje za obvladovanje socialne anksioznosti. Morda bi si želeli prebrati kakšno knjigo ali preizkusiti spletne vire.

Pomembno je, da si vzamete čas za raziskovanje različnih pristopov in najdete tisto, ki vam najbolje ustreza. Če pa težave postanejo hujše ali se počutite preobremenjene, se obrnite na strokovnjaka za duševno zdravje, ki vam lahko nudi podporo in usmerjanje.
Ema22
 
Prispevkov: 8
Član od: ned. 22.jan.2023 14.24

Re: Umik iz druzbe

Odgovor domen tor. 5.mar.2024 14.43

Patrcija Benec je napisal/-a:Pozdravljeni,

v zadnjem času se vedno bolj umikam na samo, ker me je strah kaj si ljudje okoli mene mislijo o meni. V družbi se nemorem sprostiti in sem ves čas nekako ujeta v svojih mislih, kjer se mi porajajo vprašanja o tem ali sem jim všeč. Vsak malce drugačen pogled interpretiram za negativnega in se zasekiram, da me oseba ne mara. To mi preprečuje, da bi spoznavala nove ljudi in mi odvzame veselje do druženjaz ljudmi, zato se temu raje izognem. Kaj lahko naredim, da se bom v družbi počutila bolje?


Po vašem opisu se zdi, da imate socialno anksioznost, ki je strah in tesnoba, povezana z bivanjem v socialnih situacijah (npr. interakcija z drugimi). Socialna anksioznost je pogosta težava, ki lahko ovira vaše vsakdanje življenje, odnose, delo, šolo ali druge dejavnosti Socialna anksioznost se običajno začne v zgodnji ali srednji adolescenci in je lahko trajna skozi življenje; vendar pa ljudje, ki imajo težave v svojem dnevnem delovanju za daljše obdobje, lahko razvijejo socialno anksiozno motnjo Nekateri simptomi socialne anksioznosti so prekomerno rdečenje, prekomerno potenje, tresenje, palpitacije in slabost Morda imate tudi težave z govorjenjem, vzpostavljanjem očesnega stika, izražanjem čustev in vzdrževanjem pogovora. Morda se tudi bojite, da vas bodo drugi ocenjevali, kritizirali, zavrnili ali osramotili.
domen
 
Prispevkov: 3
Član od: pon. 4.mar.2024 12.17


Vrni se na Socialna fobija

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 1 gost

cron