slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Libido • Spolnost - seks • Psihoterapija forum

Libido

Libido

Odgovor ssimonov sr. 11.mar.2020 12.19

Pozdravljeni.
Sem v poznih stiridesetih, sportnica, počutim se odlično v svojem telesu in sem pomirjena tako umsko in duševno. Skoraj desetletje sem razvezana, imam otroka. Obožujem svobodo in bi se ji odrekla le za neko pravo ljubezen. Medtem sem imela nekaj krajših vez, kakšnega posteljnega prijatelja, nič resnejšega. Spolnost mi je vedno pomenila veliko v nekem razmerju, v smislu da je morala biti kvalitetna. Moj libido je v resni in občasni vezi zahteval spolne odnose nekje med 3 do 7x na teden, odvisno od sezone. Poleti sem ponavadi bila bolj željna seksa. V zadnjem dobrem letu opažam močan dvig mojega libida, kar postaja že težko obvladljivo. Imam "prijatelja" s katerim se uspem videti 1-2 X na teden, jaz pa razmišljam o spolnosti skoraj od jutra do večera. Pa še ko se vidiva on nima vsakič in toliko želje kakor jaz, pač nižji libido, ima stresno delo in ne živi zdravo, verjamem, da se to pozna. Ko sem z njim mi je prav nerodno ker mi ni nikoli dovolj. Zadržujem se. Ne želim spolnosti z drugimi, a se bojim, da bi se to zgodilo če se moj libido še tako stopnjuje. Moški se mi namreč ponujajo na vsakem koraku. Kot nalašč v tem obdobju še več. Morda oddajam več feromonov al kaj se dogaja??? Izžarevam srečo, samozavest, zadovoljstvo, pozitivno energijo (to mi pravijo) in to privlači? Ne razumem zakaj taka želja, kaj se dogaja v mojem telesu. Obiskala sem ginekologa misleč, da morda obstaja tabletka, ki libido umiri, a me je razočaral, da tega ni in mi povedal, da naj bi bila moja težava psihološke narave. Zakaj? Končno se mi zdi, da sem v nasrecnejsem obdobju življenja, resila sem se vseh negativnih dejavnikov, ki so mi prej grenili življenje (bivši partner, napačna služba, neiskreni prijatelji...), živim življenje, ki sem si ga želela, sem našla svoj notranji mir, skratka nič ni narobe. Pomagam si in se samozadovoljujem najmanj zjutraj in zvečer, a ni mi dovolj. Jaz bi moškega, pravi seks, in to večkrat dnevno. Pa ne kogarkoli, najbolj si želim tistega do katerega imam neka čustva, a občasno tudi druge moške, ki so mi privlačni. Želja je res močna, zaenkrat uspe razum vplivat na dejanja, a bojim se, da ne bo več tako. Imela sem že na trenutke take misli, da se jih bojim. Če bi jih udejanjila, bi mi škodovale. Ne samo, ker si želim partnerja in sem po naravi zvesta in korektna. A tudi poslovno. Ali je to znana motnja? Ali obstaja terapija? Kaj je lahko razlog?
Lepo prosim za mnenje.
ssimonov
 
Prispevkov: 2
Član od: sr. 11.mar.2020 11.44

Re: Libido

Odgovor Nevenka čet. 12.mar.2020 18.15

Pozdravljeni,

moram reči, da vam na to vprašanje težko kaj pametnega odgovorim. Tu gre najpogosteje za hormonske motnje ali hiperadrenalizem, redkeje je vzrok hiperaktivna ščitnica, morda kakšna zdravila, seveda pa so lahko vzrok tudi različne psihološke težave.

Glede na to, kar ste napisali, je verjetno velik razlog tudi to, da nimate stalnega partnerja in da se tako malokrat dobite s "prijateljem". Verjetno je veliko pogrešanja in hrepenenja. Pravite, da vam svoboda veliko pomeni in obenem tudi, da bi se ji odrekla za neko pravo ljubezen.

Tu bo verjetno potrebna odločitev. Nič niste napisali o tem, kakšna so vaša čustva do tega prijatelja. Kadar smo malo nedosegljivo zaljubljeni, so čustva in poželenje lahko veliko večja kot takrat, ko imamo resno stalno zvezo in smo vsak dan skupaj. Tako da bi bilo mogoče dobro razmišljati o iskanju kakšne resne zveze...
Drugače pa je mogoče smiselno najprej obiskati zdravnika, da se izloči probleme povezane s hormoni ali adrenalnimi žlezami. Če bo to vse ok, pa ne bi bilo slabo obiskati kakšno psihoterapijo. Malo opazujte, kako se počutite potem, ko se zadovoljite, ali je to občutek, ki vas napolni ali se počutite prazno, neizpolnjeno...

Ne vem, če sem kaj pomagala. Vsekakor bi bilo najprej potrebno izključite vse možne fizične razloge, potem pa se začeti ukvarjati s psihičnimi.

Vse dobro vam želim
Nevenka
Uporabniški avatar
Nevenka
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 703
Član od: tor. 13.apr.2010 18.04
Kraj: Ljubljana

Re: Libido

Odgovor ssimonov pon. 16.mar.2020 1.06

Najlepša hvala za odgovor.
ssimonov
 
Prispevkov: 2
Član od: sr. 11.mar.2020 11.44

Re: Libido

Odgovor domen pon. 4.mar.2024 12.21

ssimonov je napisal/-a:Pozdravljeni.
Sem v poznih stiridesetih, sportnica, počutim se odlično v svojem telesu in sem pomirjena tako umsko in duševno. Skoraj desetletje sem razvezana, imam otroka. Obožujem svobodo in bi se ji odrekla le za neko pravo ljubezen. Medtem sem imela nekaj krajših vez, kakšnega posteljnega prijatelja, nič resnejšega. Spolnost mi je vedno pomenila veliko v nekem razmerju, v smislu da je morala biti kvalitetna. Moj libido je v resni in občasni vezi zahteval spolne odnose nekje med 3 do 7x na teden, odvisno od sezone. Poleti sem ponavadi bila bolj željna seksa. V zadnjem dobrem letu opažam močan dvig mojega libida, kar postaja že težko obvladljivo. Imam "prijatelja" s katerim se uspem videti 1-2 X na teden, jaz pa razmišljam o spolnosti skoraj od jutra do večera. Pa še ko se vidiva on nima vsakič in toliko želje kakor jaz, pač nižji libido, ima stresno delo in ne živi zdravo, verjamem, da se to pozna. Ko sem z njim mi je prav nerodno ker mi ni nikoli dovolj. Zadržujem se. Ne želim spolnosti z drugimi, a se bojim, da bi se to zgodilo če se moj libido še tako stopnjuje. Moški se mi namreč ponujajo na vsakem koraku. Kot nalašč v tem obdobju še več. Morda oddajam več feromonov al kaj se dogaja??? Izžarevam srečo, samozavest, zadovoljstvo, pozitivno energijo (to mi pravijo) in to privlači? Ne razumem zakaj taka želja, kaj se dogaja v mojem telesu. Obiskala sem ginekologa misleč, da morda obstaja tabletka, ki libido umiri, a me je razočaral, da tega ni in mi povedal, da naj bi bila moja težava psihološke narave. Zakaj? Končno se mi zdi, da sem v nasrecnejsem obdobju življenja, resila sem se vseh negativnih dejavnikov, ki so mi prej grenili življenje (bivši partner, napačna služba, neiskreni prijatelji...), živim življenje, ki sem si ga želela, sem našla svoj notranji mir, skratka nič ni narobe. Pomagam si in se samozadovoljujem najmanj zjutraj in zvečer, a ni mi dovolj. Jaz bi moškega, pravi seks, in to večkrat dnevno. Pa ne kogarkoli, najbolj si želim tistega do katerega imam neka čustva, a občasno tudi druge moške, ki so mi privlačni. Želja je res močna, zaenkrat uspe razum vplivat na dejanja, a bojim se, da ne bo več tako. Imela sem že na trenutke take misli, da se jih bojim. Če bi jih udejanjila, bi mi škodovale. Ne samo, ker si želim partnerja in sem po naravi zvesta in korektna. A tudi poslovno. Ali je to znana motnja? Ali obstaja terapija? Kaj je lahko razlog?
Lepo prosim za mnenje.

Hvala, ker ste si vzeli čas, da ste delili svojo zgodbo. Razumem, da se soočate z izzivi, povezanimi z močnim dvigom libida in zaskrbljujočimi mislimi, ki vas spremljajo.

Vaša izkušnja kaže, da je vaš libido doživel opazen dvig, kar lahko predstavlja izziv, še posebej če se ne ujema s partnerjevim. Razumem vašo željo po intimnosti in pristnih odnosih, ki temeljijo na čustvih. Občutek, da vaš libido postaja težje obvladljiv, je lahko zaskrbljujoč.

Izzivi, s katerimi se soočate, so lahko posledica številnih dejavnikov, vključno s hormonskimi spremembami, stresom, preteklimi izkušnjami, psihičnimi ali čustvenimi težavami ter drugimi življenjskimi okoliščinami. Lahko se posvetujete s terapevtom ali seksologom, ki vam lahko pomagajo razumeti in obvladovati vaše občutke ter najti učinkovite načine za upravljanje z libidojem.

Pomembno je, da se zavedate, da vaše želje in občutki niso nenavadni ali neobičajni. Vendar pa je ključno, da se naučite prepoznavati in upravljati s svojimi željami na način, ki je za vas in vaše odnose najbolj zdrav.

Ne obremenjujte se s stigmatizacijo ali občutkom krivde. S pravo podporo in terapevtskim delom lahko najdete načine za izboljšanje svojega duševnega zdravja in življenja na splošno.

Želim vam veliko poguma in moči v vašem procesu.
domen
 
Prispevkov: 3
Član od: pon. 4.mar.2024 12.17


Vrni se na Spolnost - seks

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 1 gost