slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Nemogoče družinske razmere • Strokovnjak odgovarja in svetuje • Psihoterapija forum

Nemogoče družinske razmere

Odgovori, svetovanje, komentarji strokovnjaka

Nemogoče družinske razmere

Odgovor coccinelle sr. 26.jun.2013 15.27

Že nekaj let se pri nas odvijajo hudi spori glede na videz banalne stvari: spanja. Zaradi finančnih razmer si z bratom (26 let) še vedno delim sobo (28 let). Pred dvema letoma sem diplomirala, od takrat iščem službo in občasno, kadar je le mogoče, delam preko avtorske pogodbe. Brat je končal osnovno šolo, po dveh letih gimnazije pa se je odločil, da ne bo več nadaljeval šolanja. Od takrat je doma, delal ni niti en dan v življenju, doma starša še vedno pospravljata za njim, mama mu je dala svojo kreditno kartico, med drugim pa se je odločil tudi za to, da bo pokonci ponoči in da bo spal podnevi. Problem pa je v tem, da se, medtem ko spim, sprehaja po sobi, išče stvari, zaradi česar se vsakokrat prebudim. Ker se s starši nismo mogli dogovoriti, da bi od njega od zahtevala, da spi ponoči, sem si kupila čepke za ušesa in tako nemoteno spala kljub njegovemu rožljanju po najini skupni sobi. Zadnjič pa se je zgodilo, da sem zaradi tega preslišala budilko, zaspala in zamudila v službo. Ko sem zahtevala, da se od zdaj naprej najina soba zaklepa v času, ko spim, so mi starši odvrnili, da bo potem zaklenjena tudi podnevi – takrat, ko bo spal brat, se pravi, da če brat ne bo imel dostopa do sobe ponoči, ga jaz ne bom imela podnevi. Zanima me, ali se vam opisane razmere zdijo normalne? Da brat cele noči visi na računalniku, ne pospravlja niti za sabo, kaj šele, da bi kdaj posesal/pomil stanovanje ipd., starša pa ga pri tem podpirata, mu poleg hrane dajeta še denar (jaz pa si moram za čisto vse, razen hrane, zaslužiti sama) in meni očitata, da sem razvajena, ker bi rada nemoteno spala osem ur, kadar grem zjutraj v službo? Prosila bi tudi za predloge, kako rešiti nastalo situacijo in na koga se še lahko obrnem za nasvet, kdo bi jima sploh lahko dopovedal, da so stvari obrnjene na glavo in da to, če že dolgo trajajo, še ne pomeni, da so normalne? Naj se obrnem na sorodnike? Sosede? Če bi bilo možno, bi se seveda takoj odselila, ampak zaradi opravljanja volonterskega pripravništva in posledično nezadostnih finančnih sredstev to še vsaj eno leto ne bo mogoče...
coccinelle
 
Prispevkov: 2
Član od: sr. 26.jun.2013 15.11

Re: Nemogoče družinske razmere

Odgovor Nevenka čet. 27.jun.2013 19.24

Pozdravljena, coccinelle, na našem forumu. Razumem, da te bratove navade zelo motijo in ti kratijo spanec. Najbrž res ni pošteno od tvojih staršev, da ga tako zagovarjajo, sicer pa s tem ne pomagajo niti sebi, še manj pa njemu. Kljub temu si lahko ponosna nase, da ti je za razliko od brata uspelo diplomirati in sem in tja tudi dobiti delo. Verjamem, da si jezna, marsikdo bi bil na tvojem mestu, ti pa predlagam, da vso energijo, ki je skrita v tvoji jezi, obrneš v morda še bolj intenzivno iskanje službe in dela, da se čim prej osamosvojiš in dokažeš vsem, da ti ne morejo več greniti življenja. Jeza zna biti zelo pozitivno čustvo, kadar ga pravilno usmerimo, saj lahko takrat tako rekoč premikamo gore. Lahko se sicer še pogajaš in pogovarjaš s starši in bratom o tem, ampak kolikor sem razbrala iz tvojega pisma, te ne upoštevajo kaj dosti. Poskusi poskrbeti zase na najboljši možni način, spati morda še kaj čez dan, da nadoknadiš nemirno noč, predvsem pa imej ves čas pred očmi dan, ko boš končno lahko zadihala nekje na svojem, pa čeprav morda samo v majhni sobici, kjer boš lahko počela, kar si boš želela in predvsem spala, kadar boš želela.

Lep večer ti želim in čim mirnejšo noč :)
Nevenka
Uporabniški avatar
Nevenka
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 703
Član od: tor. 13.apr.2010 18.04
Kraj: Ljubljana

Re: Nemogoče družinske razmere

Odgovor coccinelle pet. 28.jun.2013 16.02

Najlepša hvala za odgovor oz. nasvete, jih bom poskusila upoštevati.

Lep pozdrav
coccinelle
 
Prispevkov: 2
Član od: sr. 26.jun.2013 15.11


Vrni se na Strokovnjak odgovarja in svetuje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 1 gost

cron