slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Utrujenost • Depresija • Psihoterapija forum

Utrujenost

Depresija - depresivna motnja razpoloženja - "depra";
trajnejše stanje potrtosti, žalosti, nemoči, nihanja razpoloženja ...

Utrujenost

Odgovor jocovs tor. 27.dec.2011 10.03

Pozdravljeni,sem novi član foruma zato bom nekaj napisal o moji težavi.
Vse skupaj se je resno začelo julija 2008 začele so se hude bolečine mišice in sklepi v rokah in noge bila je prisotna omotica v obliki neravnotežja in huda UTRUJENOST.Po prvem obisku dr. dg. viroza rabim počitek po enem tednu nič boljše začel sem še naprej obiske pri različnih dr. zato ker so bili dopusti in moj dr. je bil odsoten.Dg so bile vsakič drugačne celo pri enem odvzemu krvi so mi rekli da moram jemat antibiotike bilo mi je napisano 2 različna antibiotika po enem tednu je bilo še slabše da sem pristal na urgenci.Vsi izvidi so bili bp nato me je dr. vprašal če sem imel kakšen stresen dogodek in da je to lahko psih. izvora.Drug dan sem spet pri dežurnem dr. omenjal kaj so mi rekli na urgenci in to je dr.sprejela da je to psiha in mi napisala Helex in cypralex.Nadaljeval sem z terapijo in po nasvetu svojega dr. začel obiskovat psihiatra ki mi je še naprej svetoval cypralex po 8 mesec. stanje je bilo enako zamenjali smo zdravilo za Cymbalto 60 mg potem so se mi bolečine zmanjšale utrujenost je ostala. Sam sem prebral en članek da Welbutrin zviša energijo in vprašal psih. kaj če bi začel z jemanjem in mi je napisala Welbutrin od tega je minilo 8 mesecev utrujenost je še prisotna.Zanima me če je pri depresiji ob jemanju že 4 leto AD možno da je prisotna v taki meri utrujenost.Kadar grem na sprehode se mi tud pojavlja omotica drugač če sedim je ok (kadar mirujem).Še nekaj bi rad napisal da mi je v večini primerov skoraj 90% zvečer bolj gre proti noči je utrujenost manjša najslabše je zjutraj kadar se zbudim komaj se spravim skupaj.Spanje je tko približno zaspim za 4 ure potem se začnem zbujat.
Prosil bi za vsako mnenje oz nasvet kaj bi bilo dobro oz kako se znebit te utrujenosti ki me tako močno ovira.

PS. Moram še dodat da imam družino,službo skratka urejeno življenje bp.
Hvala za vsak odgovor in srečno vem. JOCO
jocovs
 
Prispevkov: 2
Član od: pon. 26.dec.2011 19.27

Re: Utrujenost

Odgovor mateja tor. 27.dec.2011 16.07

Pozdravljen, Jocovs!

Najprej naj ti zaželim dobrodošlico na tem forumu.

Poskušala ti bom malce razjasniti, kaj se verjetno dogaja pri tebi; najprej pa naj se ti seveda predstavim. Sem Mateja, magistra farmacije in specializantka psihoterapije transakcijske analize.

Poglejva, kako je z bolečino.


Bolečino pozna vsak, pa vendar jo je zelo težko opredeliti. Občutenje bolečine je kompleksno telesno in duševno dogajanje, na katerega vplivajo zunanji in notranji dražljaji. Običajno je vzrok bolečine neka poškodba. Bolečino lahko občutimo nesorazmerno močno ali nesorazmerno šibko. Včasih se pri občutenju bolečin, ki jim ne moremo določiti povsem jasnega organskega vzroka, prepletajo organski in psihološki vzroki. Tovrstne bolečine imenujemo idiopatske.

Vse bolečine pa so seveda resnične. Enako občutimo tiste, katerih vzrok je poškodba tkiva, kot tiste, ki imajo psihološke vzroke. Kadar se bolečine pojavijo brez poškodbe tkiva ali pa je poškodba tkiva nesorazmerno majhna glede na bolečino, ki jo človek navaja, si mora zdravnik vzeti čas za skrben pregled, med katerim bo morda našel katerega od bolj običajnih in značilnih znakov depresije. Morda vam bo postavljal vprašanja, ki se vam bodo zdela nenavadna ali celo nepotrebna.
Toda prav taka vprašanja mu bodo pomagala postaviti diagnozo.

Eni od najpogostejši znakov depresije so tudipomanjkanje energije, utrujenost in splošna upočasnjenost.

Potek depresije je pri vsakem bolniku drugačen, vsak trpi po svoje.

Na nastanek depresije vpliva troje dejavnikov: prirojene osebnostne lastnosti, osebnostne lastnosti, ki jih človek razvije v času odraščanja ter življenjske okoliščine.
Depresijo lahko sprožijo tudi različne življenjske obremenitve (npr. kronična bolezen, denarne težave, težave v medosebnih in družinskih odnosih) ali pa nenadni dogodki, ki spremenijo naš življenjski tok (npr. izguba drage osebe, izguba službe, upokojitev).

Natančne povezave med depresijo in občutenjem bolečine ne poznamo, vendar velja, da lahko dolgotrajno depresivno razpoloženje močno zniža bolečinski prag, tako da bolečino občutimo kot dosti hujšo. Velja pa tudi obratno: dolgotrajna in huda bolečina lahko sproži depresivno čustvovanje.

Zdravljenje depresije
Obe, depresija in kronična bolečina, imata nekatere skupne biološke poti, kar je lahko v pomoč pri zdravljenju z zdravili.

Na razpolago je vse več učinkovitih zdravil, uporablja pa se tudi več vrst psihoterapije, ki pomaga depresivnemu bolniku. Nekaterim bolj pomaga psihoterapija, drugim zdravila. Pri večini je najbolj uspešna kombinacija obojega: zdravila omilijo in odpravijo bolezenske znake, psihoterapija pa pomaga pri učinkovitejšem spopadanju z življenjskimi težavami.

"Kaj lahko storite?"
Depresija povzroča občutke utrujenosti, izčrpanosti, nevrednosti, obupa in nemoči. ..., zato poskrbite za svoje telesno počutje in telesno kondicijo. Ne pričakujte, da bodo zdravila "čudežno" rešila vaše težave; to se zgodi le redko, če pa se, je rešitev običajno kratkotrajna.

V letu 2008 ste imeli težave tako z bolečino kot utrujenostjo, danes (če razumem prav), pa se sicer počutite bolje, vendar ste še vedno zelo utrujeni.
Glede na to, kar ste zapisali, sem najprej pomislila na "burn out" sibndrom, ki se pojavlja pri ljudeh, ki so zelo obremenjeni, poleg tega pa želijo stvari opraviti zelo dobro, če ne celo brez napak. Ker smo v taki situaciji pod stalnim močnim stresom, se telo izčrpava in počitek, ki si ga privoščimo, je prekratek: Si ne spočijemo in nadaljujemo utrujeni, in to dan za dnem ...
Telo se ne regenerira ..

Vi se že 3 leta zdravite, zamenjali ste nekaj antidepresivov, trenutno imate antidepresiv, ki dvigne razpoloženje in pacienti imajo običajno več energije, kadar jemljejo Welbutrin. Ima pa to zdravilo tudi stranske učinke; težje se telo umiri, zato pacienti kasneje zaspijo. Težko pa je zjutraj vsati, če spimo premalo.

Morda bi mi napisali več o tem, kako je bilo s prejšnjimi zdravili in kako je sedaj. Zelo težko namreč ocenim, kako to konkretno zdarvilo deluje na vas, če nimam primerjave.

Lahko mi napišete tudi osebno sporočilo.

Želim vam čim več miru, da si boste lahko spočili in lepe praznike ter veliko energije v letu 2012.

Lp, Mateja
mateja
 
Prispevkov: 35
Član od: sr. 18.avg.2010 15.11

Re: Utrujenost

Odgovor jocovs sr. 28.dec.2011 9.53

Pozdravljeni,Mateja!
Najpre hvala za tako hiter in izčrpen odgovor ter hvala za lepe želje enako tudi jaz želim vama vse najboljše v letu 2012.

V letu 2008 ste imeli težave tako z bolečino kot utrujenostjo, danes (če razumem prav), pa se sicer počutite bolje, vendar ste še vedno zelo utrujeni.
Glede na to, kar ste zapisali, sem najprej pomislila na "burn out" sibndrom, ki se pojavlja pri ljudeh, ki so zelo obremenjeni, poleg tega pa želijo stvari opraviti zelo dobro, če ne celo brez napak. Ker smo v taki situaciji pod stalnim močnim stresom, se telo izčrpava in počitek, ki si ga privoščimo, je prekratek: Si ne spočijemo in nadaljujemo utrujeni, in to dan za dnem ...
Telo se ne regenerira ..


Res je da sem pred boleznijo delal skoraj bi rekel cele dneve po 10-12ur na dan in sem to delo opravljal z maksimalno odgovonostjo,ampak glih takrat sam zamenjal službo in delam normalen šiht tko da ne razumem če bi to bilo to zakaj mi se stanje nepopravi oz nepozdravi je možno da telo tolk časa rabi da se povrne v normalno delovanje.

Vi se že 3 leta zdravite, zamenjali ste nekaj antidepresivov, trenutno imate antidepresiv, ki dvigne razpoloženje in pacienti imajo običajno več energije, kadar jemljejo Welbutrin. Ima pa to zdravilo tudi stranske učinke; težje se telo umiri, zato pacienti kasneje zaspijo. Težko pa je zjutraj vsati, če spimo premalo.

Morda bi mi napisali več o tem, kako je bilo s prejšnjimi zdravili in kako je sedaj. Zelo težko namreč ocenim, kako to konkretno zdarvilo deluje na vas, če nimam primerjave.

Glede AD je tako imel sam 3 AD pri prvem Cypralexu po skoraj 1 letu so bila minimalna izboljšanja (mogoče zaradi tega ker je to bil začetek zdravljenja),potem mi je moja os zdravnica zaradi bolečin predlagala zamenjavo za Cymbalto in moram priznat da so se bolečine zmanjšale je pa bil stranski učinek glede moje spolnosti potem sem sam povprašal svojo psih. za zamenjavo za Welbutrin (nekje sem prebral da ne vpliva na spolnost) in mi je zamenjala,tko da je glede spolnosti sedaj boljše.Welbutrin imam od Aprila 2011.
Pa še nekaj bi rad vprašal mogoče bi še kdo svojo izkušnjo povedal glede obiskov psihi.(moja psih. je prof.Kocmurjeva) in od samega začetka zdravljenja redno hodim k njej moti me pa to da se ni nikoli podrobno pogovorila glede moje bolezni in poteka zdravljenja,Cypralex mi je napisala moja os. dr. ona je samo nadaljevala,vmes sem bil pri svoji dr. ko me je vprašala kako se počutim po Cypralexu po enem letu je sama predlagala za zamenjavo za Cymbalto,ponovni pregled pri psih. povem za zamenjavo je spet odgovorila prav bomo nadaljevali z Cymbalto,tretji AD pa mi je zamenjala
zato ker sem jaz sam vprašal kaj če bi zamenjali pa je spet odg. prav pa zamenjajmo.
Sedaj se pa sprašujem če so vsi AD enaki da mi ona ni nikoli sama rekla to bi pa bilo za vas najboljše zdravilo ali pa so res to bila najbolj primerna zdravila za mojo bolezen ( oz moj primer).Kakšno je pa vaše osebno mnenje glede mojega primera kakšno zdravilo bi mi vi mogoče predlagali.
LP,pa srečno vsem. Joco.
jocovs
 
Prispevkov: 2
Član od: pon. 26.dec.2011 19.27

Re: Utrujenost

Odgovor mateja sr. 28.dec.2011 15.56

Pozdravljeni!

Naj se samo malce vrnem na "burn out" sindrom.
Če ste delali po 10 ur in več, ste se zagotovo izčrpali. Lahko, da ste imeli ali še imate omenjeni sindrom, saj pogosto ljudje potrebujejo daljši dopust, oz. bolniško. Govorim o nekajmesečnem dopustu, ki si ga vi niste "privoščili" in je seveda zelo mogoče, da ste v novi službi nadaljevali utrujeni, čeprav ste delali manj. Kako je s tem, veste najbolj vi sami.

1. Cipralex vam je "pomagal" res verjetno zato, ker se je izboljšalo razpoloženje, imeli ste več volje in s tem več energije. Vendar je bil "domet" Cipralexa žal premajhen in vaša zdravnica vam je terapijo menjala. Cymbalta ima širši spekter delovanja, težave s spolnostjo pa navaja več ljudi po Cipralexu kot po Cymbalti. Je pa izredno težko ugotoviti, ali je slabša spolna želja vzrok ali posledica. Eden od znakov depresije je tudi manjša želja po spolnosti.

2. Glede vaše psihiatrinje: svetujem vam, da ji potožite, kaj vas moti in da nimate občutka, da se je poglobila glede vaših težav. Če vi tega ne izpostavite, ona ne more vedet, kaj pričakujete od nje in kako vam še lahko pomaga. Lahko ji poveste, da potrebujete več pogovora in razlage, saj je to pomembno za odnos zaupanja med zdravnikom in pacientom. Nikar ne čakajte, da bo sam zdravnik ugotovil, kaj potrebujete vi. Če ne povemo, kaj potrebujemo, tega pogosto ne dobimo. Zdravniki imajo ogromno pacientov in imajo tudi časovno omejitev, koliko časa naj posvetijo enemu pacientu. Poleg tega pa zdravnik ni terapevt. Oni običajno postavljajo diagnoze in zdravijo farmakološko (z zdravili). Naše težave pa pogosto izvirajo iz nekih naših prepričanj, zapovedi in prepovedi, ki smo jih oblikovali v času odraščanja. Takrat so bili ti zaključki za nas optimalni in so nam zagotavljali čim boljše "preživetje". V odrasli dobi pa nas lahko začnejo ovirati. Pomislila sem, da ste verjetno zahtevni do sebe (morda tudi do drugih) in da težko zadovoljite svoje zahteve. Kaj pa vaše potrebe? Jih poznate? Jih zadovoljite? ... Na ta vprašanja lahko najdete odgovore s pomočjo psihoterapevtov. Pogosto se nam namreč dogaja, da se zaletemo v nek krog iz katerega sami ne najdemo izhoda. Nič ni sramotno, če si poiščete pomoč. Lahko, da bosta s terapevtom celo ugotovila, kaj je vzrok vaših bolečin.

3. Wellbutrin res dviga energijo, vam pa priporočam, da ga vzamete zjutraj, ko vstanete. Imeli boste več energije čez dan, zvečer pa boste, upam, bolj utrujeni, da boste lahko prej zaspali.

4. Niso vsi antidepresivi enaki. Zdravniki se odločajo za vrsto zdravila glede mna posameznega pacienta, njegove simptome in stanje. Depresivni pacienti se med seboj namreč zelo razlikujejo. Eni pacienti so brezvoljni, drugi so samomorilni, tretji spet so nemirni in nezadovoljni, spet drugi imajo bolečine, stiskanje v prsih skratka fiziološke simptome ... vsak od teh potrebuje drugačno zdravilo. Vi natančno razložite svoji zdravnici kaj od nje pričakujete in kakšen občutek imate glede zdravljenja.

5. Moje mnenje glede vašega zdravljenja pa je sledeče: že nekaj let imate zdravila, ki niso optimalna oz. niste napredovali tako, kot si želite. Pogosto so zdravila pomoč, da človek spet vzpostavi ravnotežje in je sposoben delovat in se "borit". Takrat je čas, da začne delat na sebi in ugotovi, katere stvari počne, ki ga ovirajo in ga ne zadovoljijo. Zadovoljevanje potreb je namreč zelo pomembno. Če jih ignoriramo, sčasoma postanemo nesrečni in nezadovoljni.
Prvi pogoj pa je seveda, da se zavedamo svojih potreb, kajti neredko ljudje ne vedo povedat, kaj si želijo ali potrebujejo. Zdravila namreč naših prepričanj ne morejo spremenit, to lahko naredimo le mi sami. In na srečo brez zdravil. Seveda pa potrebujemo včasih pomoč. Poskusite pri terapevtu, lahko bo dovolj le nekaj obiskov. Vsekakor pa je cilj, da izboljšate kakovost svojega življenja in tako napredujete, da zdravila ne boste več potrebovali.

Torej vidite, jaz vam ne bi svetovala drugih, novih zdravil, jaz vam svetujem, da poiščete sebe.

SREČNO POTOVANJE SKOZI LETO 2012!

MATEJA
mateja
 
Prispevkov: 35
Član od: sr. 18.avg.2010 15.11


Vrni se na Depresija

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 0 gostov