slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem • Čustva, čustvena zrelost, čustvena inteligenca • Psihoterapija forum

Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Čustva, čutenje, empatija, sočutje, obvladovanje jeze ... čustvena in socialna inteligenca.

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Valdi sr. 22.jun.2011 21.10

Calath je napisal/-a::) Veš, prebereš lahko marsikje marsikaj..., ampak ti odsvetujem, da konzumiraš vse kar ti je servirano, brez kakršnekoli kritične distance oz. lastne presoje.

Avtorica prispevka je Alenka Sluga, če je komu kaj znano.
Valdi
 
Prispevkov: 113
Član od: pet. 15.apr.2011 4.04

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Valdi ned. 17.jul.2011 14.03

Danes dopoldan sem šel v trgovino in sem na poti do tja videl par, ki se je poljubljal. Mene je kar zvilo. Sprašujem se, kje je izvor teh nelagod? Morda veste za kakšnega psihoterapevta na območju Brežic ali Krškega?
Valdi
 
Prispevkov: 113
Član od: pet. 15.apr.2011 4.04

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Calath čet. 28.jul.2011 8.07

Morda imaš močno prepričanje, da to ni zate, da tebi ne more biti tako lepo... si pa zelo želiš tega.
Uporabniški avatar
Calath
 
Prispevkov: 44
Član od: čet. 6.maj.2010 17.36

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Valdi čet. 28.jul.2011 13.43

Calath je napisal/-a:Morda imaš močno prepričanje, da to ni zate, da tebi ne more biti tako lepo... si pa zelo želiš tega.

Nimam prepričanja, da to ne bi bilo zame, pač pa še ni bilo prave priložnosti.
Valdi
 
Prispevkov: 113
Član od: pet. 15.apr.2011 4.04

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Calath sr. 17.avg.2011 7.51

Moje mnenje je, da dokler boš tako doživljal druge pare, ne bo nobene prave priložnosti zate, lahko bodo zgolj take, ki ti ne bodo preveč fajn.

Želim ti, da bi lahko občutil prijetna čustva ob gledanju drugih parov.
Poskusi čutiti kar misliš, da čutijo oni. To spremembo lahko dosežeš, moraš pa se potruditi, saj se bo podzavest oklepala starega vzorca, zato so nihanja čisto običajna pri spreminjanju. Gre za notranje delo, ki zahteva nekaj truda in vztrajnosti, da dosežemo preusmeritev, ki postane potem samodejna.
Naj ti bo to kot izziv oz. igra. :)
Uporabniški avatar
Calath
 
Prispevkov: 44
Član od: čet. 6.maj.2010 17.36

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Valdi sr. 17.avg.2011 17.20

Calath je napisal/-a:Moje mnenje je, da dokler boš tako doživljal druge pare, ne bo nobene prave priložnosti zate, lahko bodo zgolj take, ki ti ne bodo preveč fajn.

Mi pojasniš povezavo med mojim doživljanjem parov ter priložnostmi za spoznavanje punc?

Calath je napisal/-a:Želim ti, da bi lahko občutil prijetna čustva ob gledanju drugih parov.
Poskusi čutiti kar misliš, da čutijo oni. To spremembo lahko dosežeš, moraš pa se potruditi, saj se bo podzavest oklepala starega vzorca, zato so nihanja čisto običajna pri spreminjanju. Gre za notranje delo, ki zahteva nekaj truda in vztrajnosti, da dosežemo preusmeritev, ki postane potem samodejna.
Naj ti bo to kot izziv oz. igra. :)

Se trudim občutit prijetna čustva ob gledanju parov. Žal mi to ne uspeva, to o čemer pišem, me spremlja že več let. Znanka mi je rekla, da bi zveza bila edino zdravilo zame. Ne gre sedaj za to, da bom pa sedaj za vsako ceno iskal punco in se obesil na prvo, ki bo prišla mimo. Včasih se vprašam, ali nimam morda kakšno motnjo, zaradi katere bi moral obiskovat psihoterapevta. Kot sem že napisal, ko sem že na tem, da bi me prijelo ljubosumje, si rečem "Saj Francelj, Janez in Polde pa tega še niso nikoli počeli, torej sem na boljšem kot oni." Imena so seveda izmišljena oz. zamenjana, toda gre za konkretne osebe.
Valdi
 
Prispevkov: 113
Član od: pet. 15.apr.2011 4.04

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Nevenka sr. 17.avg.2011 20.56

Dragi Valdi, to, kar pišeš, da se ti dogaja, je nekaj precej običajnega in ne bi rekla, da gre za kakšno osebnostno motnjo. Čeprav je res, da te ne poznam, da bi to lahko trdila na splošno. Ko si nečesa močno želimo, nam je težko, ko vidimo, da drugi to imajo. Tako lahko takrat, ko smo sami ali nesrečno zaljubljeni ob pogledu na srečen par, začutimo celo paleto najrazličnejših čustev in občutkov, od žalosti, jeze, ljubosumja, obupa, občutka, da se nam dogaja krivica..., želimo si, da bi bilo drugim še slabše, počutimo se manjvredni. Včasih se teh občutkov ustrašimo in mislimo, da ne smemo tako čutiti, kar pomeni še dodatno krivdo in očitanje zraven. Vsa ta paleta raznovrstnih občutkov je popolnoma normalna, vendar je bistvo drugje. Gre za to, da prepoznamo, kaj je pravzaprav naša potreba in kako jo lahko izpolnimo. In če te prav razumem, je tvoja potreba potreba po ljubezni in lepem partnerskem odnosu. In dokler bo ta tvoja potreba nezadovoljena, se boš ob pogledu na zaljubljene parčke počutil žalostnega, morda tudi jeznega, ljubosumnega... Prepričana sem, da bodo vsi ti tvoji občutki izginili, ko se boš tudi sam sprehajal z ljubljenim dekletom z roko v roki mimo drugih parčkov. Takrat jih boš verjetno opazoval čisto drugače. Zato ima tvoja znanka kar prav, kar pa seveda ne pomeni, da se moraš "obesiti" na prvo punco, ki bo prišla mimo. Tvoje potrebe po ljubezni ne bodo izpolnjene v kakršnemkoli odnosu z neko punco, ampak samo v odnosu, kjer boš lahko ljubezen dajal in čustva tudi dobival nazaj.
Zato ti želim, da te bodo tvoja čustva, ki jih občutiš ob pogledu na parčke, spomnila na tvoje neizpolnjene potrebe in vzbudila željo po aktivnosti, ki bo pripeljala do izpolnitve tvojih želja in potreb.

Vso srečo --<--@
Nevenka
Uporabniški avatar
Nevenka
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 703
Član od: tor. 13.apr.2010 18.04
Kraj: Ljubljana

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Valdi čet. 18.avg.2011 17.20

Nevenka je napisal/-a:In če te prav razumem, je tvoja potreba potreba po ljubezni in lepem partnerskem odnosu.

Kaj naj ti rečem, zadela si žebelj na glavico. ;)

Nevenka je napisal/-a:Zato ti želim, da te bodo tvoja čustva, ki jih občutiš ob pogledu na parčke, spomnila na tvoje neizpolnjene potrebe in vzbudila željo po aktivnosti, ki bo pripeljala do izpolnitve tvojih želja in potreb.

Delam na tem, toda zaenkrat še ni bilo želenih rezultatov.
Valdi
 
Prispevkov: 113
Član od: pet. 15.apr.2011 4.04

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Valdi pet. 2.sep.2011 23.24

Na neki drugi strani sem po naključju odkril, kaj bi lahko bil vzrok tega, o čemer pišem od samega začetka; kompleks. Kako se tega znebit?
Valdi
 
Prispevkov: 113
Član od: pet. 15.apr.2011 4.04

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Nevenka sob. 3.sep.2011 12.06

Dragi Valdi, težko je kar takole določiti neko diagnozo. Seveda je t.i. manjvrednostni kompleks navadno povezan s tem, da oseba težje navezuje stike, kar ima za posledico, da je bolj sama in včasih zavida drugim, ki imajo par ali družbo. Kako se tega znebit? Jah, te stvari znajo biti kar trdožive, zato ti ponovno priporočam psihoterapijo, še posebno skupinsko, kjer boš lahko v živo videl, kaj se ti dogaja v stikih z drugimi, ozavestil svoje vzorce in jih zamenjal z vedenjem, čustvovanjem in mišljenjem, s katerim ti bo lažje živeti.

Lep dan
Nevenka
Uporabniški avatar
Nevenka
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 703
Član od: tor. 13.apr.2010 18.04
Kraj: Ljubljana

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Čustva, čustvena zrelost, čustvena inteligenca

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 0 gostov

cron