slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem • Čustva, čustvena zrelost, čustvena inteligenca • Psihoterapija forum

Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Čustva, čutenje, empatija, sočutje, obvladovanje jeze ... čustvena in socialna inteligenca.

Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Valdi čet. 19.maj.2011 23.21

Da, prav ste prebrali. Sem nov na forumu in sem premišljeval o tem. Že nekaj let je pri meni tako, da mi odleže ko vidim, če gre nekomu slabše kot meni. Gre za kakšno obliko motnje?
Valdi
 
Prispevkov: 113
Član od: pet. 15.apr.2011 4.04

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Darja pet. 20.maj.2011 15.44

Valdi, pozdravljen.

Vaša razmišljanja niso tako nenavadna, menim, da še marsikdo vsaj kdaj razmišlja na ta način, še posebej, ko se znajde pred težkimi življenjskimi preizkušnjami. Včasih se nam zazdi življenje lažje in težave malo manj grozne, če vidimo, da se nekomu godi še slabše. Je v večini primerov povsem človeška lastnost.
Motnje osebnosti (če ste mislili na to) so zelo resne motnje in imajo točno določene značilnosti in simptomatiko in jih je mogoče diagnosticirati šele v psihoterapiji. Kjer psihoterapevt preveri in izključi morebitne druge psihične težave.
Tako da na podlagi enega vprašanja oziroma opisanega vedenja, ni mogoče zaključiti, za kaj gre.

Če imate še kakšno vprašanje, me lahko kontaktirate na ZS ali na tarion@siol.net.

Lep vikend želim. :sonček:
Darja
Uporabniški avatar
Darja
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 132
Član od: tor. 13.apr.2010 18.07

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Valdi sob. 21.maj.2011 10.24

Darja je napisal/-a:Tako da na podlagi enega vprašanja oziroma opisanega vedenja, ni mogoče zaključiti, za kaj gre.

Bom konkretno opisal, o čem gre. Postanem ljubosumen, če kje vidim kakšen par. Prvo in doslej edino dekle sem imel šele pri 23-ih, prav tako sem šele pri tej starosti doživel prve izkušnje (prvi poljub, prvi spolni odnosi itd.) Potem pa sem nekega dne na nekem forumu naletel na fanta, ki je star 24 let, pa še nikoli ni imel punce, kot tudi nima čisto nič izkušenj (beri: njegov najvišji dosežek je lupčka na lička). Skratka, ko sem jaz bil star toliko kot on, sem intimnosti in nežnosti že dal skozi. Meni je kar odleglo, skoraj mi je zadnja plat začela ploskat od zadovoljstva.
Valdi
 
Prispevkov: 113
Član od: pet. 15.apr.2011 4.04

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Darja ned. 22.maj.2011 16.47

Valdi, živjo.

Kot sem že omenila, tvoje vedenje ni tako zelo nenavadno in alarmantno. Večina ljudi se primerja z drugimi, včasih povsem avtomatsko. Na ta način lahko vrednotimo sami sebe; kje smo, kaj smo in kaj bi želeli biti (postati). Največkrat dobimo občutek zadovoljstva, če se izkaže, da smo v nečem morda boljši kot drugi. In to nam daje zagon za naprej.
Težava pa se pojavi, če doživljamo občutke zadovoljstva vedno (velikokrat), ko gre nekomu slabše oziroma, če smatramo, da smo boljši od drugih. Doživljaš poleg občutkov zadovoljstva še kakšne druge občutke, čustva? Občutke krivde, jezo, ravnodušnost ...
Vsi imamo neka prepričanja o sebi, drugih, svetu okoli nas, ki so temelj naše samopodobe, našega delovanja in vedenja. »Napačna« prepričanja, potlačena čustva, travmatični dogodki, ki jih nismo povsem predelali, pa nam grenijo življenje. Soočamo se z vedenji, ki nam vzbujajo občutke krivde, konfliktnimi situacijami, ne počutimo se ok v svoji koži.

Če se ti opisana vedenja ponavljajo znova in znova, obenem pa doživljaš neprijetne občutke, predlagam, da si poiščeš strokovno pomoč in ugotoviš, kaj se morda skriva za tvojimi občutki zadovoljstva.

Lepo bodi. :sonček:

Darja
Uporabniški avatar
Darja
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 132
Član od: tor. 13.apr.2010 18.07

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Valdi ned. 22.maj.2011 19.42

Preden sem doživel prve izkušnje s puncami, mi je bila edina tolažba ta, da še nekje obstajajo fantje, ki so malce starejši od mene, pa na istem (gre za konkretne osebe).

Darja je napisal/-a:Težava pa se pojavi, če doživljamo občutke zadovoljstva vedno (velikokrat), ko gre nekomu slabše oziroma, če smatramo, da smo boljši od drugih.

Doslej je bilo pri vseh primerih, ko sem bil v primerjavi z nekom drugim glede ljubimkanja in spolnosti na boljšem, doživljal občutke zadovoljstva.

Darja je napisal/-a:Doživljaš poleg občutkov zadovoljstva še kakšne druge občutke, čustva? Občutke krivde, jezo, ravnodušnost

Vse kar doživljam v takih primerih, je zadovoljstvo. Včasih pa tudi občutek krivde, samoobtoževanje za to, da sem prve izkušnje doživel šele pri netipičnih letih, kar pa ta občutek zadovoljstva, da sem marsikoga prehitel, to blaži.
Valdi
 
Prispevkov: 113
Član od: pet. 15.apr.2011 4.04

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Calath pon. 6.jun.2011 20.07

Pozdravljen, Valdi

To, da gre nekomu slabše ali je neuspešen je meni precej znano, a je na srečo že bolj stvar preteklosti...
Pri meni je bilo to zagotovo posledica tega, da so me starši vedno primerjali z drugimi... vedno sem bil slabši, vedno je šlo za to... Ko sem povedal za ocene v šoli, tudi če ni bilo slabo, je sledilo vprašanje kakšne ocene so dobili drugi in zakaj tudi jaz nisem dobil boljše, itd... primerjav je bilo ogromno... :meni je slabo:

In poleg ocen so me tudi druge stvari zelo veliko pomenile, v kolikor je šlo drugim slabše, oz. slabo... lahko bi rekel, da je res šlo za pravo zadovoljstvo, ko je komu drugemu šlo slabo...

Morda sem to začel spreminjati v paketu, ko sem se nehal ukvarajati s starši, oz. boljerečeno z zamero, tudi sovraštvom... In sem se začel ukvarjati s seboj... No, prav to je ta glavno..

Pri primerjanju je namreč jasno, da gre za to, da smo odmaknjeni od sebe oz. nase ne gledamo tako da se imamo radi, se podpiramo, razumemo, ampak se kritiziramo.
In te vzorce je potrebno spremeniti... se odločit, da želimo razmišljati in čutiiti prijazno do sebe in do drugih...
Saj si vsi želimo isto... da bi se imeli v redu in bi nam bilo lepo :) --<--@
Uporabniški avatar
Calath
 
Prispevkov: 44
Član od: čet. 6.maj.2010 17.36

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Valdi čet. 16.jun.2011 20.13

Calath, obstaja kakšna posebna psihoterapija za ta namen?
Valdi
 
Prispevkov: 113
Član od: pet. 15.apr.2011 4.04

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Calath pet. 17.jun.2011 10.34

Da bi se neka psihološka šola ali smer ukvarjala samo s tem, to ne. Načeloma bi torej lahko bila verjetno marsikatera psihoterapija uspešna.

Zavedati se moraš, da ko boš reševal ta problem, ne boš uredil samo tega, ampak boš postal bolj pozitivna osebnost, osebnostno boš zrasel... Skratka ne bo samo nekaj izginilo (problem)... ampak boš tudi nekaj novega pridobil.

Je pa osebnostno spreminjanje delo na sebi... zahteva voljo in vztrajnost.
Jaz pa ti lahko čestitam, ker se zavedaš svojega problema in razmišljaš, da bi nekaj ukrenil... tako se začne.
Psihoterapija pa ti lahko pri tem pomaga.


Veliko uspeha ti želim :pomezik:
Uporabniški avatar
Calath
 
Prispevkov: 44
Član od: čet. 6.maj.2010 17.36

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Valdi pet. 17.jun.2011 17.00

Calath, ravno pred nekaj dnevi sem bral o tem, da je neka mera škodoželjnosti celo blagodejna, zato se sprašujem, ali ima sploh kakšen smisel odpravljat nekaj, kar je slehernemu človeku v naravi.
Valdi
 
Prispevkov: 113
Član od: pet. 15.apr.2011 4.04

Re: Bolje se počutim ko vidim, da je nekdo na slabšem

Odgovor Calath pon. 20.jun.2011 19.19

:) Veš, prebereš lahko marsikje marsikaj..., ampak ti odsvetujem, da konzumiraš vse kar ti je servirano, brez kakršnekoli kritične distance oz. lastne presoje.
Kdorkoli propagira, išče pozitivnost v tem, da se nekomu želi škodovati, ima pomanjkanje svetlobe v srcu...
To zagotovo ni način za reševanje nekih težav in ne prinaša sreče, kvečjemu kratkotrajno uteho.

Izbira pa je tvoja --<--@
Uporabniški avatar
Calath
 
Prispevkov: 44
Član od: čet. 6.maj.2010 17.36

Naslednja

Vrni se na Čustva, čustvena zrelost, čustvena inteligenca

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 2 gostov