slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Potreba po dotiku • Naše otroštvo • Psihoterapija forum

Potreba po dotiku

O izvorih težav, temeljih, ki so nas oblikovali v zgodnjem otroštvu - iskanje vzrokov, vzgibov, zametkov naših težav in strahov.

Re: Potreba po dotiku

Odgovor DragonInside čet. 10.feb.2011 15.06

:) hvala za odgovor.
Lepo si napisala. Strinjam se s tem, da nas je po eni strani strah najbližje izgubiti.
Čeprav mislim,da pri meni ni zaradi tega. Mislim tako...da nekega dne se pač naše življenje konča in to je čisto naraven proces življenja človeka. Res je hudo, ko izgubiš ljubljeno osebo, ampak če veš, da je bila oseba v življenju srečna, da je naredila vse kar je imela namen in izpolnila svoje poslanstvo, in če se zavedaš, da boš sam tudi enkrat na tej isti poti, potem sprejmeš lažje, da je to nekaj človeškega. In pustiš naj gre njena energija v miru naprej. Nekam drugam. Mogoče bo prinesla veselje še komu drugemu. :ideja!:
(Mal zafilozofiram včasih, ja)

Meni se zdi, da sama težko, čeprav si včasih zelo želim, objamem nekoga, ki mi je blizu, ker verjetno projeciram na svojo mamo in se bojim biti prizadeta, biti zavrnjena.
Kar sem s časom ugotovila, da je čista bedarija, ker niso vsi ljudje kot ona, niti približno, ampak vseeno mi je težko.
Počasi napredujem. :)
Ne vem, mogoče sem pač vedno zanikala, da to potrebujem, ker nikoli nisem dobila objema in sem mislila, da je tako prav. Da si preveč "mehkužen", če nekomu pokažeš, da ti veliko pomeni.
Pokazati svoja čustva mi je nekako pomenilo, razgaliti se, biti ranjljiv za ponovne udarce. Takrat je bilo lažje se zapreti v školjko in tam varno ždeti, zdaj pa me to ovira. Vedno sem si želela pokazati, da imam nekoga rada, pa nisem vedela kako, nisem mogla, ker me je bilo preveč strah.

Glede odraslih... Verjetno zaradi različnih vzrokov. Nekateri imajo lahko podobne težave kot jaz, nekateri se pač ne marajo preveč stiskati ali pa nočejo pokazati, da so tudi sami čustveni in odprti ljudje, ki potrebujejo dotik. Mogoče se bojijo, da bi jih hladen in brzeč svet pokopal pod sabo, če bi se odprli in pokazali svoja čustva in je lažje ostati hladen.
Nekateri so bili lahko vzgojeni, da ni prav biti preveč čustven in to izkazovati. Veliko je odvisno od vzgoje.
Kaj pa ti misliš?

Zdi se mi, da je dotik nekaj kar rabi vsako živo bitje..če že pogledamo na živali.
Imam mačko in ko je imela mladičke, jih je srkbno negovala in jih umivala, jih božala in objemala. In enako počnemo tudi ljudje. Vsaj naj bi.
Živali se verjetno ravnajo po nagonu in poskrbijo za svoje mladiče (vsaj sesalci oziroma večina)...nekaj naravnega je, da poskrbiš za nekoga, ki si ga ustvaril in da ga imaš rad. Zakaj potem to zanikati? Kaj nekateri ne čutijo ljubezni do svojih otrok? Ali je pač ne znajo izkazovati na pravi način?

Lepo bodi pa tudi tebi en veeelik objem ;) --<--@
When you face the sun, the shadows always fall behind you. - Hellen Keller
Uporabniški avatar
DragonInside
 
Prispevkov: 10
Član od: pon. 7.feb.2011 23.47
Kraj: Ljubljana

Re: Potreba po dotiku

Odgovor Sky pet. 11.feb.2011 15.04

DragonInside je napisal/-a:Lepo si napisala.
LOL Napisal (sem moški (morda si mislila, da piše Majchy?)).
DragonInside je napisal/-a:Strinjam se s tem, da nas je po eni strani strah najbližje izgubiti.
Čeprav mislim,da pri meni ni zaradi tega. Mislim tako...da nekega dne se pač naše življenje konča in to je čisto naraven proces življenja človeka. Res je hudo, ko izgubiš ljubljeno osebo, ampak če veš, da je bila oseba v življenju srečna, da je naredila vse kar je imela namen in izpolnila svoje poslanstvo,...

Glede izgube najbližjih se nisva najbolje razumela, mislil sem drugače, kot si razumela - torej;
jaz pri strahu pred izgubo nam ljube osebe nisem mislil dobesedno (da umre), ampak da jo izgubimo psihološko (strah pred zavrnitvijo (nesprejetostjo, nenaklonjenostjo)), da izgubimo pozornost, medsebojno ljubezen, bližino, komunikacijo, prijateljstvo, naklonjenost,... ...da se oddaljimo, da pač ni več toliko del našega življenja, da nekako zmanjša vpletenost v našem življenju oz. da se naša pota razidejo, da imamo manj stikov, ali pa npr. da izgubimo naklonjenost nekoga, ki nam je blizu in ga imamo radi in nas bo to (ta izguba naklonjenosti) prizadelo.
Uporabniški avatar
Sky
 
Prispevkov: 54
Član od: pon. 12.apr.2010 22.32

Re: Potreba po dotiku

Odgovor DragonInside pet. 11.feb.2011 19.31

LOL Napisal (sem moški (morda si mislila, da piše Majchy?)).
OOps! :) Oprosti.

Aha, ja sem narobe razumela... Nekako imaš kar prav glede tega verjetno.
Čeprav..če tako razmišljaš, ali se lahko sploh komu odpreš? Mislim, zares odpreš in ga spustiš blizu?

Hug hug --<--@ ;)
When you face the sun, the shadows always fall behind you. - Hellen Keller
Uporabniški avatar
DragonInside
 
Prispevkov: 10
Član od: pon. 7.feb.2011 23.47
Kraj: Ljubljana

Re: Potreba po dotiku

Odgovor Sky pet. 11.feb.2011 20.33

DragonInside je napisal/-a:Čeprav..če tako razmišljaš, ali se lahko sploh komu odpreš? Mislim, zares odpreš in ga spustiš blizu?

Jaz bi rekel, če tako čutiš, če tako deluješ, imaš problem s tem (t.i, strah pred bližino, intimnostjo*) in ne moreš.
Torej, ne zmoreš prave intimnosti, ne zmoreš res ljubiti oz. imeti res globjih, ljubečih odnosov.
Pri ljudjeh, ki se nimajo preveč radi oz. imajo slabo samopodobo, majhno samozvest, se ne cenijo, sprejemajo dovolj,... ...je strah pred bližino, intimnostjo nekje običajen "pojav"... ...ni pa nepremostljiv - je rešljiv, ozdravljiv;
z osebno rastjo, napredkom, razvojem, recimo temu, čustvenim dozorevanjem, se to da preseči in zaživeti globje, bolj kvalitetne, intmnejše ljubeče odnose.
Ko si upamo tvegati in se prepustiti, pa čeprav v primeru izgube, bo bolečina toliko večja, samo jo bomo že prenesli in preboleli, če verjamemo dovolj vase in smo dovolj "močni".

Ljudje s samozavestjo, boljšo samopodobo, teh težav posledično niti nimajo in so dovolj pogumni, da zmorejo se odpreti, spustiti blizu drugega in dosežejo pravo bližino = intimnost, čeprav toliko več tvegajo zavrnitev.
Sicer pa bi rekel, da je vredno oz. res ljubiti in tvegati toliko večjo bolečino morebitne izgube, kot nikoli res ljubiti.
To me tudi spomne na tisto "boljše biti en dan lev, kot celo življenje kot ovca"...
Skratka: res z vsem srcem ljubiti, pomeni tudi tvegati največjo bolečino, a je vredno!

& hugs 2 U 2 Slika

P.S. Lahko si pogledaš tudi članek o strahu pred bližino*: Strah pred čustveno bližino v partnerskem odnosu
Uporabniški avatar
Sky
 
Prispevkov: 54
Član od: pon. 12.apr.2010 22.32

Re: Potreba po dotiku

Odgovor DragonInside sob. 12.feb.2011 15.43

običajen "pojav"... ...ni pa nepremostljiv - je rešljiv, ozdravljiv;
:) mhm, še dobro...

Sicer pa bi rekel, da je vredno oz. res ljubiti in tvegati toliko večjo bolečino morebitne izgube, kot nikoli res ljubiti.
To me tudi spomne na tisto "boljše biti en dan lev, kot celo življenje kot ovca"...
Skratka: res z vsem srcem ljubiti, pomeni tudi tvegati največjo bolečino, a je vredno!

Seveda, da je.To je nekaj najlepšega. Samo kot si rekel, dovolj moraš biti močen, da preneseš vse nadaljne možne neprijetne scenarije. :D

Zanimiv članek.

Uživaj, pa en velik objem :P
When you face the sun, the shadows always fall behind you. - Hellen Keller
Uporabniški avatar
DragonInside
 
Prispevkov: 10
Član od: pon. 7.feb.2011 23.47
Kraj: Ljubljana

Prejšnja

Vrni se na Naše otroštvo

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 0 gostov