slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Malo čudno vprašanje! • Fobije - strahovi • Psihoterapija forum

Malo čudno vprašanje!

Specifične fobije, agorafobija ...

Malo čudno vprašanje!

Odgovor keysha sr. 27.okt.2010 18.45

Vem,da bo to pisanje oz.vprašanje(pomoč)malo čudno pa vseeno,vprašala bom :jao
Hm...nevem začet upam,da me boste razumeli! :(
Namreč nevem kako se odvadit pretiranega umivanja zob.Moji zobje so zdravi in čisti, vsaj tako meni zobozdravnik.
Ampak ne vem kako se naj odvadim pol urnega ( včasih še več munut) ščetkanja zob.?
Je tofobija,ali kaj?
Res bi si rada zobe umivala kot vsi "normalni"5 min.Kako naj se rešim? :(
UPAM,DA IMAM :ni šans: ŠE KAKŠNE ŠANSE,DA DOBIM NA :ni šans: TO ODGOVOR!
HVALA!
LP
keysha
 
Prispevkov: 2
Član od: sr. 27.okt.2010 18.39

Re: Malo čudno vprašanje!

Odgovor Nevenka sr. 27.okt.2010 19.39

Draga Keisha, me veseli, da si zastavila to vprašanje, verjetno se bo še kdo našel v tem problemu, morda ne ravno v umivanju zob, ampak mogoče v temeljitem umivanju rok ali katerega drugega dela telesa.
Tvoja pretirana skrb za čistočo zob in temeljito polurno umivanje je lahko simptom kompulzivno obcesivne motnje. Pri tej motnji gre za vztrajne in ponavljajoče misli ali predstave, za katere se osebi zdi, da jih nima pod kontrolo. Zaradi teh misli občuti tesnobo, zdi se ji, da se bo zgodilo nekaj hudega. To tesnobo zmanjšuje z nekimi ponavljajočimi ali vztrajnimi dejanji, ki jih izvaja po natančnem, vedno enakem redu. Oseba ima občutek, da tega ne želi početi, vendar mora. Ponavljanje dejanja ali rituala daje občutek, da so stvari pod nadzorom in oseba se počuti bolje, čeprav ve, da je to početje nesmiselno.
Svetujem ti, da malo razmisliš o tem, kakšno varnost ti omogoča to dolgotrajno umivanje zob in kaj si predstavljaš, da bi se zgodilo, če bi čas skrajšala. Česa se bojiš? Morda sama ne boš našla odgovora ali pa boš ugotovila, da ob razmišljanju o tem začutiš še večjo tesnobo in željo po umivanju.
Za take težave ponavadi poiščemo pomoč psihoterapevta, s pomočjo katerega ugotovimo, zakaj se vedemo, razmišljamo in čutimo tako kot zdaj, kako nas to ovira v življenju in kako lahko te naše vzorce zamenjamo.

Lep večer ti želim --<--@
Nevenka
Uporabniški avatar
Nevenka
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 703
Član od: tor. 13.apr.2010 18.04
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Fobije - strahovi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 0 gostov