slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Antidepresivi - kdaj učinkujejo • Anksioznost - tesnoba, anksiozne motnje • Psihoterapija forum

Antidepresivi - kdaj učinkujejo

Stanje živčne napetosti: tesnobnost, trema, napetost, živčnost, strah, zaskrbljenost ...
generalizirana anksiozna motnja, socialna anksioznost, posttravmatska stresna motnja (PTSM), obsesivno kompulzivna motnja (OKM) ...

Antidepresivi - kdaj učinkujejo

Odgovor Sanja123 pet. 14.okt.2022 13.35

Pozdravljeni,

moje vprašanje se nanaša na simptome, ki mi nagajajo že nekaj časa in zaradi katerih sem začela tudi z AD-ji. Ves čas imam nekak potrebo po globokem vdihu, zdaj odkar sem na AD moram povedat, da si lahko globoko vdihnem, tu in tam ne...Ampak kljub temu, da lahko zdaj zajamem globoko in me ne zablokira, je to moteče, zakaj rabim to, zakaj moram globoko zajemati sapo?

S tem občutkom oz. simptomi sem se mučila skoraj dve leti, z vmesnimi presledki, ko je bilo ok, je prišel in odšel. Dala sem skozi tudi vse preiskave pljuč (slikanje, CT) in vse ok. Potem pa sem se odločila da grem do psihiatra. Naj povem, da sem leta 2013 imela enake simptome in sem takrat jemala AD-je 2 leti, potem je bilo pet let mir in 2020 se je ponovilo.

Torej zdaj sem že nekje dva in pol meseca na antidepresivu Alventa, vmes prvi mesec se mi je stanje izboljšalo, še posebej na morju, potem so se spet pojavili simptomi, pa izginili in se po koncu dveh mesecev spet pojavili, takrat sem tudi povišala dozo, tako, da sem zdaj že 14 dni na povišani dozi, simptomi pa so še kar prisotni, s tem, da je toliko lažje, da ko hočem zajeti globoko sapo jo lahko, popoldan vmes pa me kaj zablokira.
Jaz poleg tega simptoma nisem imela drugih, razen, da mi je mogoče hitro razbijalo srce in hitro me je kaj spravilo v jok.

Zanima me ali je imel kdaj podobne simptome in kako dolgo je trajalo, da so AD prijeli???

Lepo prosim za odgovor.
Sanja123
 
Prispevkov: 1
Član od: pet. 14.okt.2022 12.57

Re: Antidepresivi - kdaj učinkujejo

Odgovor Nevenka čet. 3.nov.2022 6.47

Pozdravljena, Sanja,

kadar "izganjamo" anksioznost in njene simptome kot kakšnega nadležnega hudička, se vedno znova vrača. AD sicer začasno zmanjšajo simptome oz. bolje naš odziv nanje, ko pa jih prenehamo jemati (ali še prej), se ti slej ko prej večinoma vrnejo. To se dogaja tudi tebi. Težave z dihanjem, kot jih imaš, so tipični anksiozni simptom in so popolnoma nenevarne. Ne boš kar nehala dihati, ne boš se zadušila, ne boš utrpela pomanjkanje zraka, kisika.... skratka popolnoma nemogoče je, da se ti karkoli zgodi. Dokler smo na nek simptom pozorni, ima ta moč in se veselo nadaljuje ali celo "razmnožuje" in postaja močnejši ter nas vedno bolj straši. Navadno že zjutraj, samo da odpremo oči, takoj pošljemo svoj um in pozornost v izvidnico: ali bo spet, joj, kaj pa če bo tudi danes..., joj, ne, ne, na, pa se je spet začelo... In tako naprej vsak dan znova v začarani krog.

Zadeva se začne izboljševati šele takrat, ko se simptoma nehamo bati, ko ga sprejmemo, se naučimo živeti in funkcionirati z njim. Takrat mu nehamo dajati hrano - pozornost, zato se počasi zmanjšuje, dokler nekega dne ne ugotovimo, da ga sploh ni več. Lahko se sicer pojavi nekaj novega, drugega, tretjega... in nas prvi simptomček neha zanimati, potem se vsa zgodba ponovi z drugim, tretjim... Ta krog je lahko dolgotrajen, če ga ne prekinemo sami ali pa poiščemo pomoč.

Verjetno si opazila, da je težav z dihanjem več po kakšnem stresu, po nečem, kar te obremenjuje, kar v tebi vzbuja občutke nemoči, jeze... Tako se navadno začne, potem pa, ko se simptoma ustrašimo, ga lahko doživljamo tudi pod palmo nekje na počitnicah, ker nas je pač strah. Skratka, potrebno je pogledati vzroke, kaj te obremenjuje v življenju, kaj te je obremenjevalo, preden se je vse skupaj začelo, kako funkcioniraš v življenju, se trudiš, da delaš dobro, popolno, si preveč ustrežljiva, hitra, hočeš vse sama narediti... In to je naloga dela na sebi. Brez tega na dolgi rok praktično ne gre, drugače se samo vrtimo v krogu simptomov in izganjanja anksioznosti v obliki zdravil, meditacij, česarkoli, kar pomaga bolj na kratek rok . Anksioznost je sporočilo, da se v našem življenju nekaj dogaja, da mogoče ne delamo najlepše s sabo. To je v bistvu prijazno sporočilo našega telesa in živčnega sistema, povabilo k spremembi....

Želim ti prijeten in miren dan
Nevenka
Uporabniški avatar
Nevenka
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 703
Član od: tor. 13.apr.2010 18.04
Kraj: Ljubljana

Re: Antidepresivi - kdaj učinkujejo

Odgovor Nevenka pet. 4.nov.2022 9.50

Pa seveda še odgovor na vaše vprašanje: kdaj primejo antidepresivi. Pri anksioznosti včasih AD slabo primejo oz je potrebno dalj časa in višje doze, da se pozna učinek. Glede ta to, da ste vprašanje napisali sredi oktobra, bi zdaj že moralo prijeti. V zvezi z zdravili pa je najbolje, da se posvetujete s svojo zdravnico ali psihiatrom.

Vse dobro vam želim
Nevenka
Uporabniški avatar
Nevenka
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 703
Član od: tor. 13.apr.2010 18.04
Kraj: Ljubljana

Re: Antidepresivi - kdaj učinkujejo

Odgovor sabina123 tor. 7.mar.2023 8.26

Spoštovani,

najlepša hvala za tako izčrpen odgovor. Zavedam se, da bom morala še veliko delati na sebi, kar sem že tudi začela.

Vseeno pa ne vem, če je to normalno, da se mi po 8 mesecih jemanja še vedno občasno pojavijo ti simptomi (v mojem primeru ta potreba po globokem vdihu). Seveda niso več tako intenzivni ampak še vseeno niso čisto izzveneli.
Zdaj naprimer že 4 dni jih spet opažam oz. so prisotni. Ste imeli že s kom podobne izkušnje, da po tolikem času simptomi še vedno niso izzveneli?
Najlepša hvala za odgovor.

Lp
sabina123
 
Prispevkov: 1
Član od: čet. 2.mar.2023 15.20

Re: Antidepresivi - kdaj učinkujejo

Odgovor Nevenka tor. 7.mar.2023 21.23

Seveda, to je v bistvu bolj pravilo, kot izjema. Zelo redko antidepresivi učinkujejo tako, da ne občutimo niti enega simptoma več, skoraj vedno nekaj ostane, ali pa se sčasoma spet pojavi. Nikar se ne sekirajte zaradi tega. Verjetno se bo težava pojavljala, kadar boste v stresnem obdobju, mogoče takrat, ko boste zaradi kakšne situacije čutili nemoč, jezo...

Nikakor ni smiselno simptome odganjati, ker bodo potem vztrajali še dlje. Ko se pojavijo, se vprašajte, kaj se dogaja v vašem življenju. Pri anksioznih ljudeh je tako, da sčasoma simptomi prevzamejo vlogo čustev kot so jeza, žalost in strah. Nekdo, ki nima težav z anksioznostjo, bi npr. v neki situaciji čutil ta čustva, anksiozni pa čutijo simptom, v vašem primeru potrebo po globokem vdihu.
Zagotovo pa se vam ne bo nič zgodilo, ne boste kar nehali dihati ali se zadušili, to je popolnoma nemogoče.

Miren večer vam želim
Nevenka
Uporabniški avatar
Nevenka
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 703
Član od: tor. 13.apr.2010 18.04
Kraj: Ljubljana

Re: Antidepresivi - kdaj učinkujejo

Odgovor jakabasej9 pon. 12.feb.2024 11.34

Nevenka je napisal/-a:Seveda, to je v bistvu bolj pravilo, kot izjema. Zelo redko antidepresivi učinkujejo tako, da ne občutimo niti enega simptoma več, skoraj vedno nekaj ostane, ali pa se sčasoma spet pojavi. Nikar se ne sekirajte zaradi tega. Verjetno se bo težava pojavljala, kadar boste v stresnem obdobju, mogoče takrat, ko boste zaradi kakšne situacije čutili nemoč, jezo...

Nikakor ni smiselno simptome odganjati, ker bodo potem vztrajali še dlje. Ko se pojavijo, se vprašajte, kaj se dogaja v vašem življenju. Pri anksioznih ljudeh je tako, da sčasoma simptomi prevzamejo vlogo čustev kot so jeza, žalost in strah. Nekdo, ki nima težav z anksioznostjo, bi npr. v neki situaciji čutil ta čustva, anksiozni pa čutijo simptom, v vašem primeru potrebo po globokem vdihu.
Zagotovo pa se vam ne bo nič zgodilo, ne boste kar nehali dihati ali se zadušili, to je popolnoma nemogoče.

Miren večer vam želim
Nevenka
Hvala vam za vaše razumevanje in podporo.
jakabasej9
 
Prispevkov: 4
Član od: pon. 22.jan.2024 5.05

Re: Antidepresivi - kdaj učinkujejo

Odgovor Ursa22 čet. 29.feb.2024 11.04

Pozdravljeni,

Tudi jaz imam probleme z anksioznostjo. Začela sem z jemanjem antidepresivov asentra sedaj jih jemljem približno tri tedne, začela sem s polovičko in nato s celo tableto. Pojavlja se mi čudno dihanje, opisala bi ga kot plitvo, prav tako obcasno potreba po globokem vdihu, občasna omotica, slabost, nočno potenje in na splošno slabo počutje. Opravila sem že preglede pri nevrologu, internistu in krvne preiskave in je bilo vse ok. Zanima me ali je slabo počutje povezano z jemanjem asentre? Kdaj približno bi se moralo počutje saj melenkost izboljšati? Sem pa tudi začela s psihoterapijo.
Ursa22
 
Prispevkov: 1
Član od: čet. 1.feb.2024 20.12

Re: Antidepresivi - kdaj učinkujejo

Odgovor Nevenka čet. 29.feb.2024 21.32

Pozdravljeni,

Jemanje antidepresivov je lahko na začetku povezano s slabšim počutjem in različnimi neprijetnimi občutki v telesu - za seznam stranskih učinkov si preberite navodila, ki so priložena zdravilom. Ker nisem zdravnik, vam težko bolj točno odgovorim na vaše vprašanje, lahko vam povem samo iz izkušenj mojih klientov, ki ravno tako jemljejo to zdravilo. Veliko mojih klientov na začetku jemanja Asentre opaža podobne težave. Te navadno sčasoma izvenijo. Antidepresivi ptrebujejo nekaj časa, da začnejo delovati oz. da se počutimo bolje. To je navadno najmanj tri tedne od začetka jemanja, lahko pa tudi dalj časa. Nekateri moji klienti so se bolje počutili šele po dobrem mesecu ali celo dveh. Svetujem vam, da se za bolj podrobne informacije obrnete na vašega zdravnika.

Vse dobro vam želim
Nevenka
Uporabniški avatar
Nevenka
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 703
Član od: tor. 13.apr.2010 18.04
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Anksioznost - tesnoba, anksiozne motnje

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 1 gost

cron