slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Partnerska terapija, da ali ne ? • Ljubezen, partnerski odnosi • Psihoterapija forum

Partnerska terapija, da ali ne ?

Partnerska terapija, da ali ne ?

Odgovor LUNICA123 sob. 10.jun.2017 11.21

Stara sem 23 let in sva s fantom (26),v zvezi ze od mojega 16. leta. Kot vsak par sva imela tudi krizne case, ki sva jih nekako dala skozi. Trenutno pa sva se znasla v obdobju, ko resnicno ne veva kako naprej.
Oba sva studenta fakultet, ki zahtevajo precej osebnega casa. In vsak s svojimi obveznostmi sva nekako ze par let zivela "za poletje" ko bova lahko bila koncno brez skrbi skupaj, ko ni pretiranih studijskih obveznosti. Vsak se je ukvarjal s svojim. Med tem casom pa je trpela najina zveza in tudi midva, saj se nikakor nisma mogla uskladiti in najti skupnega casa kjer bi oba zadihala skupaj.
Prevelika obremenjenost se je po parih letih faksa pri meni izrazila kot izgorelost v obliki panicne motnje in generalizirane anksioznosti, OKM, ki je postopoma vodila v depresijo, ki je bila lahko na trenutke precej huda. Pomoc sem si poiskala v obliki psihoterapije (psihoanaliza), katere se se vedno udelezujem. V tem casu sem se tudi preselila k fantu.

Tezava je pa nastopila v tem, da fant ni imel ravno posluha za tovrstne tezave, po drugi strani jih pa tudi ni povsem razumel in se ni znal odzvati, tako kot bi jaz potrebovala. Veliko je delal, ob studiju, in prihajal domov utrujen, jaz pa sem ga takrat najbolj rabila. Njegovo utrujenost sem razumela, a me je to hkrati tudi zelo bolelo. To je posledicno moje stanje samo poslabsevalo.Karakterno je oseba, ki skriva svoja custva in obcutke, oziroma jih zares pokaze in se raznezi samo v dolocenih trenutkih. Jaz pa sem zelo custvena, empaticna oseba. Nezmoznosti empatije se zaveda, a sam ne ve kako zares zacutiti. Po kaksnem letu ko vec nisem zdrzala odtujenosti, sva zvezo prekinila za kaksne dva meseca. Jaz sem se takrat znasla v se poglobljeni depresiji. ( Razlog za moje stanje ni sami tezave v zvezi amapk tudi splosna pregorelost, anskioznost sama po sebi, izguba smisla, eksistencialna kriza)

Po "pavzi" je priznal svojo napako, se jih zaveda in mu je hudo, da ga ni bilo ob meni, in da me je s tem hudo prizadel.

Odlocila sem se da nama dam se eno priloznost. Nekaj casa je bilo ok, tudi zelja po spolnosti se mi je vrnila nazaj. Tezava pa je nastopila sedaj, da se ne znam prepustiti in mu zopet zaupati. Sedaj mi stoji ob strani, ko mii je hudo, a mu tezko vrjamem da misli zares. In se nato od njega umikam. A hkrati se tega zavedam da to pocnem, in mi je hudo. Vcasih si ocitnam, zakaj nisem znala meje ze prej postaviti, zakaj mi je tako tezko iti iz odnosa ipd.

Ker sem ze kar nekaj casa v psihoanalizi in vem kako poteka, spoznavam in vrjamem, da se tudi parnerja na nek nacin najdeta zaradi "prtljage iz otrostva", in zato sedaj ne vem, ali bi zvezi dala.morda se zadnjo moznost, v parnerski terapiji. Izguba fanta me bo zelo prizadela, saj je biu prakticno moj najboljsi priaijatelj vsa ta leta. Zavedam se, da imamo drugi strani mocno potrebo po varnosti. (Mama izhaja iz druzine, kjer je bilo ogromnooo varanja s srtrani njenih starsev, zato je nezaupanje prenesla tudi v odnos z mojim ocetom, dozivljala panicne napade, kadar oceta ni bilo doma, kljub temu, da ni imela razloga. To vse je bilo od mojega ranega otrostva konstanta) . Zavedam se morebitnega odvisniskega odnosa s fantom, a me zanima ce ce je mozno da s partnersko terapijo odnos spremeni. Od vednk sva bila iskrena med seboj, nikoli ni bilo nobenega prikrivanja. Zavedam se, da v nedogled konstantno prenlemlevanje ne bo slo. Fant se naceloma strinja s tem, ce si tega zelim. Tega me je po drugi strani sram, saj imam obcutek, da je to bolj za zakonske pare ki so ze porocenj in imajo otroke.

Najlepsa hvala za odgovor! :)
LUNICA123
 
Prispevkov: 3
Član od: pet. 9.jun.2017 18.19

Re: Partnerska terapija, da ali ne ?

Odgovor Nevenka pon. 12.jun.2017 12.51

Pozdravljena,

pozorno sem prebrala tvoje sporočilo. Kadar imamo težave z anksioznostjo in depresijo, se velikokrat zaplete tudi partnerski odnos. Pričakujemo, da nas bo partner v težavah podpiral in razumel, vendar so te vrste težav precej specifične in navadno partnerju niti malo ni jasno, kaj se dogaja z nami. Nekater partnerji najprej odreagirajo s strahom in prezaščitniško, drugi pa se odmaknejo, saj ne morejo razumeti, za kaj gre. Zavedati se moraš, da nihče, ki z anksioznostjo ni imel težav, tega ne more razumeti, in velikokrat se naši pritiski na partnerja v zvezi s tem slabo končajo.

Partnerska terapija je vsekakor smiselna, saj ne gre samo za reševanje vajinega odnosa, ampak tudi za spoznavanje vzorcev vajinega delovanja, ko sta drug z drugim. Ne bo pomagala samo v tem odnosu, ampak tudi za naprej, v kateremkoli partnerskem ali tudi drugem odnosu. Mislim, da se oba lahko iz tega veliko naučita. Marsikdaj sami namreč težko vidimo, kaj in zakaj počnemo, nekdo, ki pa ni del naše zgodbe, pa to opazi praktično takoj. Tako da se mi zdi to dobra ideja.

Vse dobro ti želim --<--@
Nevenka
Uporabniški avatar
Nevenka
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 703
Član od: tor. 13.apr.2010 18.04
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Ljubezen, partnerski odnosi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 0 gostov