slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Prvi, najzgodnejši spomini iz otroštva • Naše otroštvo • Psihoterapija forum

Prvi, najzgodnejši spomini iz otroštva

O izvorih težav, temeljih, ki so nas oblikovali v zgodnjem otroštvu - iskanje vzrokov, vzgibov, zametkov naših težav in strahov.

Re: Prvi, najzgodnejši spomini iz otroštva

Odgovor scorpion sr. 28.jul.2010 6.34

Ja, kaj se je spremenilo?

Moj prvi spomin je dejansko scenarij mojega kasnejšega odraslega življenja. Težave v ljubezenskih odnosih. Teh odnosov je bilo sicer veliko, vendar sem imel veliko blokado se resnično čustveno navezati na žensko. Kot, da se nekje, globoko v sebi nebi želel. In kadar sem se spustil v odnos s polnimi čustvi, se je ponovil mučen scenarij iz otroštva: Posesivnost, hudo ljubosumje, nezaupanje, strah, anskioznost, čustvena odvisnost. Bilo mi je jasno kaj pomeni, da ljubezen boli.

Zavestno sem si sicer želel odraslega odnosa z žensko, podzavestno sem pa očitno iskal mater, ki bi mi pripadala popolnoma, brezpogojno, kar mi mati takrat ko je bilo to potrebno, ni. Oče je bil, s svojo nezrelostjo, vsiljivec, ki je bil ljubosumen na svoje majhne otroke, sinova, ki sta potrebovala, zahtevala, bila pač egocentrična, kot so vsi majhni otroci. Že zelo zgodaj naju je zdresiral, da se odpoveva svojim naravnim potrebam, predvsem potrebi po mami.

Mama mu je ugodila. Bala si je pokazati svojim otrokom nežnost, resnična čustva, ljubezen, da nebi delala očeta ljubosumnega. Podredila se je njegvoim potrebam totalno. S tem pa vsi v družini, tudi otroci.
scorpion
 
Prispevkov: 47
Član od: čet. 10.jun.2010 7.52

Re: Prvi, najzgodnejši spomini iz otroštva

Odgovor Leksi pon. 6.feb.2012 11.58

Iz znanstvena vidika razlage razvoja možganov je pred tretjim letom nemogoče imeti spomine, kajti takrat čutimo z amigdalo in gre za implicitni, nezavedni spomin. Ko se razvije korteks, pa smo zmožni eksplicitnega-zavednega spomina. Vendar znanost je znansot, dejstva so pa dejstva. :)
Leksi
Leksi
 
Prispevkov: 2
Član od: pon. 6.feb.2012 11.18

Re: Prvi, najzgodnejši spomini iz otroštva

Odgovor venerinsin ned. 23.jun.2013 20.34

kar je scorpion pisal, je meni genialno.......
počutim se razumljenega ob njegovih besedah..........
čist sem noter v opisih...
tudi sam bi rad delil dogodke iz otroštva. eden najbolj groznih zame:
smo na morju, jaz, oče, brat in mati.......... star sem okoli pet, šest let....oče in brat pripravljata čoln gumenjak.... meni se ne ljubi preveč pomagati jima, čeprav oče nekako zahteva od mene to..... strah me je njegovih ukazovanj, ne upam se jim upreti. ne vem zakaj....... zato jima grem pomagati.... ves sem otopel v tej pomoči, stojim tam nemočen, jezen, razočaran in ne vem kaj bi s seboj.... (kasneje v življenju se mi ta otopelost, jeza ob opravljanju opravil ponavlja in ponavlja..... kadarkoli imam kakšno opravilo sem jezen nanj, sovražim ga.....).... potem me hvala bogu oče pošlje po orodje...... stečem ves olajšan..... toda tam me čaka presenečenje..... mati sedi v temnem prostoru in joče in nekaj piše na papir...... jaz se tresem, popolnoma sem v šoku in seveda takoj vprašam: kaj je mami? kaj je narobe? in ona vsa jezna, žalostna, razočarana reče, zapuščam očeta......... in jaz jo prosim, moledujem: ne, prosim, ne, ne, mami ne iti, prosim, ne iti..... in se jočem in tulim, mami ne, mami neeeeeee...... ona ne ve kaj bi.... besna je na očeta, vidi se..... začne me ščuvati proti njemu: veš sine, kakšen je, ljubosumen, ne veš kaj mi počne........ in jaz jočem in utihnem in povzemam besede, srkam jih kot goba, vse verjamem, v meni se začne prebujati ogromen bes na očeta, zasovražim ga, nočem ga več videti....... mami se potem malo pomiri..... ne vem kaj je naredila z listom, toda kmalu potem sta prišla oče in brat gledati kje sem, kje je mama, če je vse v redu........ (mama je vse prikrila, sr***nje, ba***ba, kako je lahko vse zatrla, zakaj ni povedala, zakaj se oče dela kot da ni nič, zakaj sta vse pospravila, zakaj je brat tako dobre volje, zakaj se dela da nič ne ve (saj verjetno ni vedel, je bil še mlajši od mene)???? zakaj, zakaj??? barabe, goljufi, kako ste lahko taki???? zakaj lažete??? zakaj ne vidite moje bolečine??? zakaj si ne poveste kar je?????)...... sovražim očeta, začnem ščititi mater........ tako je bilo vse življenje, podzavestno sem jo imel za angela, očeta pa za hudiča, grešnika........ mnenje sem začel spreminjati pred kratkim....... mater sem vprašal kaj je bil vzrok v tem dogodku....... bil je v tem, da je oče hotel seksati z njo, ona pa ni želela, ker smo na morju živeli vsi v enem prostoru..... ker ona ni želela, je rekel, da bo šel ali pa bo spal s katero drugo....... mene trga ko zdaj mislim na to........... in kar je najbolj čudno, mati je vse moje življenje, več kot 35 let skrivala ta strah pred menoj, bratom........ nikoli se o tem ni govorilo, o varanju, o seksu, ........... in moja največja življenjska fobija je ta, da bi partnerka skočila čez plot............... in nikoli nisem vedel od kje imam strah............. kako ga naj premagam, sprostim???? je ta dogodek, ta odnos mame do očeta tako podzavestno vplival name....... mati mi je pred kratkim priznala, da se je vse življenje tresla pred tem, da bi jo mož prevaral.... ni mu zaupala in tudi oče ne njej.......... v takem svetu sem živel, in kar je najhujše, nisem vedel, ker je bilo, ba**abe starševske, vse prikrito.... vse je bilo lepo, lepa kosila, lepa hiša, lepi prijatelji, lepa prihodnost, lepe službe, resnica pa nikoli ni prišla na dan..... sovražim jih zato, besen sem, zakaj sta prikrivala????? zakaj????? ((sej fora je, da razumsko seveda vem vse zakaje, razumem, a kaj, ko živim to, to je največji problem.... tudi sam sem si lagala v smislu, da sem si govoril, kako sta dobra do mene, bla bla, ampak globoko v sebi sem bil prizadet in razočaran nad njima......... da sta mi lagala in mi govorila kako me imata rada, in kako lep je njun odnos, in da naj si jaz najdem tako partnerko, p**da materna, kako?? tako, da se bo tresla če jo bom prevaral, al tako z lepimi oblekami, al tako da me bo sovražla v dno duše........ kako??? kako????))

hvala, da sem lahko pisal......
so kletvice v obliki z zvezdicami prepovedane???? ker je toliko lažje enkrat dati iz sebe nekaj kar si leta dolgo tiščal, ne da bi sploh vedel da si tiščal..

rad bi spoznal ljudi, ki ne prikrivajo, da njihova družina ni krasna, da ne prikrivajo, da se ne počutijo najbolje, da ne prikrivajo, da jih nekaj žuli...... ker vidim da sem vsako dnevno obdan z ljudmi, ki sploh ne priznavajo ničesar, govorijo samo o tem, kako se imajo fajn.... saj jim dam možnost, da je kar govorijo, res, toda ne verjamem jim. ni videti da so res zadovoljni...... in to me utruja........ taki odnosi se mi zdijo zelo površni, utrujajo me.......... in ko govorim svojo resnico, iskreno, vidim, kako se ljudje ustrašijo in zaprejo pred menoj...... na srečo sem pred kratkim spoznal nekaj ljudi, ki so sprejeli mojo resnico, toda svoje težave si niso upali razgaliti......... pa saj vendar na obrazu človeka vidiš, da si prikriva, da se nekaj znotraj njega trese, da ni iskren...........
venerinsin
 
Prispevkov: 111
Član od: ned. 23.jun.2013 10.38

Prejšnja

Vrni se na Naše otroštvo

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 0 gostov