slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Anatomija človeške destruktivnosti in delavci=terapevti • Odnosi na delovnem mestu • Psihoterapija forum

Anatomija človeške destruktivnosti in delavci=terapevti

Mobing - trpinčenje na delovnem mestu, izgorelost (burn-out), stresorji ...

Anatomija človeške destruktivnosti in delavci=terapevti

Odgovor No Internet Access pet. 24.maj.2013 17.21

Jaz se kot prvo opravičujem da sem zaradi tega odpirala novo temo, ampak zdi se mi zanimiva, pa trudi mogoče za druge bo koristna...
Imela sem "čast" v življenju imeti izfrustirane nadrejene- take ki sami imajo izredno nizko samopodobo. Problem je bil v tem da jaz tega nisem vnaprej znala, na pamet mi ne bi sicer padlo ( ker sem jih imela za "bogove"- spet moja napaka!!!) a vse sem pokvarila tako da sem pokazala INTERES ZA SLUŽBO- kar njim očitno ni bilo všeč.

Prosila bi, ampk res bi PROSILA, strokovnjake ki se z tem ukvarjate, kako naj človek reagira v takemu primeru? Jaz osebno ne vidim drugega načina do slepega pokorjavanja in izogibanja vsem vprašanjim ki se bi zdela vsaj malo "ambiziozna"; (vprašanja bi predvsem morla bit skrutkurirana: kako VI delate, kaj VI mislite...)

Mladi pridemo izobraženi in imamo napačno predstavo (torej-psihoza :D )da se moramo dokazovat. Potem se zgodi da nas okarkateriziajo kot "sovražnoike" ki "njih želijo v pokoj" in potem smo v vojni za vedno!

Npr. jaz sem imela eno (starješo!) sodelavko ki mi ni mogla opraostit da me je videla kako berem knjigo! Komantarji so bili da se iz knjige nikoli ne neuči toliko koliko iz izkušenj..na koncu sem morala brat - nasrkivaj!!!Ker drugi sodelavci s oseveda iskali da se ve iz knjige!!! :meni je slabo:

Prosim, če lahko pomagate! :dežnik:

Tema se seveda nanaša na mobbing!

Lepa, hvala, NIA (No Internet Access) --<--@
Zadnjič spremenil No Internet Access, dne tor. 2.jul.2013 7.00, skupaj popravljeno 3 krat.
No Internet Access
 
Prispevkov: 17
Član od: pet. 17.maj.2013 12.06

Re: Anatomija ljudske destruktivnosti

Odgovor Darja sob. 25.maj.2013 17.22

NIA, pozdravljeni.

Uspešna ali neuspešna komunikacija z drugimi (tudi z nadrejenimi ali podrejenimi), naša prepričanja o sebi in drugih ter posledično naš odnos/vedenje do drugih je posledica številnih dejavnikov oziroma vsega, kar smo pridobili v otroštvu s strani staršev, kasneje v socializaciji od naših prijateljev, sošolcev itd.… In ko odrastemo, se v nekaterih primerih/situacijah vedemo ali ravnamo v skladu z naučenim/pridobljenim/interpretiranim. Skratka vse, kar smo si »natovorili« v nahrbtnik od rojstva dalje, se kaže tudi v odnosu do drugih. Kako preseči neuspešne/boleče odnose in komunikacijo? Predvsem je potrebno ozavestiti svoje vzorce vedenja/razmišljanja/čustvovanja. In ko se bolj spoznamo, ko vemo", kdo smo, se lahko postavimo zase, postavimo drugim meje in si posledično tako postavimo lastno vrednost.

Na vaše vprašanje vam ne morem dati bolj natančen odgovor, saj ne poznam konkretne situacije, obenem pa je vsaka oseba svet zase ( s svojo »prtljago«) in bi samo posploševala.

Žal mi je, da so včasih delovna okolja pravo bojno polje. Tudi vaše. :( Zato je pomembno, da se naučimo poskrbeti zase.

Želim vam lep večer. :)
Darja
Uporabniški avatar
Darja
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 132
Član od: tor. 13.apr.2010 18.07

Re: Anatomija človeške destruktivnosti

Odgovor No Internet Access ned. 26.maj.2013 8.27

No, jaz se svoje napake- sedaj- izredno dobro zavedam, scer se niti ne držim toliko za krivo- da "nasprotnika" nisem dovolj podcenila!

Sem se namreč pravkar tako obnašala- v družini, na fakulteti od mene se zahtevalo da se limveč dokazujem. V delovnem okolju pa - zelo pogosto- ljudem zamerijo.

Manj- ali več-kriva-dejstvo je mi e - finančna- kazem uredno naplačena in zdaj jo pravkar plačujem! V mojem primeru je pa res draga.

Tudi starejši in nadrejeni bi- če bi hoteli- lahko, vsaj delno dojeli da nihče od nas ne UČI zato da bi njihodrinil v pokoj temveč zato ker se počuti hvalažen za mesto ki ga je dobil.

Kje ljudje niso besni, itak v hiši ni tesno...
No dejstvo je da je sedaj pač tako. Tudi jaz- intudi če rada berem inse izobražujem vseeno ne vem vsega in pogosto se bom pravkar od starejših veliko tega pametnega naučila, ne gleda ne na število stran ki jih prebrem...

Vprašanje je - kako sedaj naprej!

Hvala --<--@
NIA
Zadnjič spremenil No Internet Access, dne ned. 16.jun.2013 13.40, skupaj popravljeno 1 krat.
No Internet Access
 
Prispevkov: 17
Član od: pet. 17.maj.2013 12.06

Re: Anatomija človeške destruktivnosti

Odgovor No Internet Access sob. 8.jun.2013 8.35

Pozdravljeni!
Zanima me ena stvar, in sicer celo:

Če se človek znajde v taki siutaciji, kako se je treba obnašati da bi se obdržal?
Se strinjam da je vprašanje "specifično", drugače, dokler eni gredo na tečaje komunikacije da bi imeli boljšo učinkovitost med uporabniki, mislim da tudi mi ki smo potencijalne "žrtve" mobbinga rabimo neko, očitno "dodatno" znaje...

Mislim da bi to mnogim ljudem pomoglo...
Pri mobbingu sicer pogosto gre zato da okolje "odloči" da jim določena oseba ni po volji, in potem ta oseba preventivno ne more nič naredit, ker vedno preventivno ni prav.

V strokovni literaturi o mobhingu sem našla da je edina učinkovita rešitev SPREMEMBA OKOLJA.
No, zdaj se postavlja vprašanje:

Mobbinga IMA.
Kako naj čovek ve kakšno bo to drugo okolje?
Ljudi so, ugl. zaradi ekonomske krize, pod vse večjim pritiskom, i tudi število takih ki izvajajo mobbing se zvečuje, ali bolj prihaja do izraza...

Tako da ne moreš celo življenje samo menjat firme in iskat "kje ni mobbinga"...tudi nekateri delodajlci so se že "izurili" na tem področju in na ta način lahko manipulirajo z delavci...ker itak vedo da je vsakega lahko nadomestit...

V RS je mobbing uradno kaznivo dejanje. Kaj naj z tem počnemo v praktičnem življenju?
Moje vprašanje je: kako rešit ta problem?
Hvala! --<--@
Zadnjič spremenil No Internet Access, dne ned. 16.jun.2013 13.41, skupaj popravljeno 1 krat.
No Internet Access
 
Prispevkov: 17
Član od: pet. 17.maj.2013 12.06

Re: Anatomija ljudske destruktivnosti

Odgovor herr Flick sob. 8.jun.2013 19.25

Se mi zdi, da se motiš. Če se mobbing ponavlja je definitivno nekaj narobe z "žrtvijo".
Torej se mora "žrtev" naučiti komuniciranja tako, da ne hodi vsem po prstih ali pa se mora naučiti malo opazovati kdo so mnenjski voditelji, kakšno obnašanje je normalno v določenem okolju ipd.
Po domače povedano "žrtev" se mora prilagoditi okolju, ker okolje se ne bo prilagajalo posamezniku.

Iz tvojih prejšnjih postov kar vpije "Jaz imam prav, ostali so nesposobni, rešila bom svet itd."
Zadeva je precej preposta, ko prideš v novo službo si daj mesec ali dva časa preden začneš delati vtis in kazati tvoje celotne sposobnosti. Razlog za to je, da zagotovo potrebuješ določen čas, da spoznaš kakšen je delovni proces in predvsem zakaj je takšen kot je. V tem času tudi vsaj malo spoznaš ljudi in oni spoznajo tebe. V nasprotnem primeru je popolnoma naravno, da te ne sprejmejo, saj si "ta nova, ki se pametno dela" ... Ko si pa del kolektiva in predlagaš spremembo, bo pa drugače sprejeta.

Druga zadeva je, kako pristopiti k temu, da nekaj predlagaš. Zelo je odvisno od šefa, kakšen pristop uporabiš. Definitivno ne začneš z "na faksu smo se učili nekaj novega, to kar veš ti, ima zgolj arheološko vrednost". Če je občutljive sorte, lahko uporabiš: "Razmišljala sem, da bi na ta in ta način (z uporabo te in te tehnologije) lahko prihranili čas/denar/delo ipd. Kvaliteta dela ne bi trpela, ker XXXX. Zadevo se že uporablja v YYY primeru (ali podjetju, odvisno od primera pač). Kaj mislite o tem? Razvijem ta predlog naprej?"

Tretja zadeva, ljudje s katerimi delaš so tvoji so-delavci .. ste v istem teamu. Če se greš tekmovanje in nameravaš biti karieristka ter na vsak način napredovati čim hitreje, pa pač moraš sprejeti, da te verjetno ne bodo preveč lepo gledali, je pa na koncu pač finančna nagrada.

Mobbinga IMA.

Kaj si mislila s tem povedati?

Predvsem delaj na svojem odnosu, saj očitno imaš svoje bivše šefe in sodelavce za manjvredne:
Npr. jaz sem imela eno (starješo!) sodelavko ki mi ni mogla opraostit da me je videla kako berem knjigo! Komantarji so bili da se iz knjige nikoli ne neuči toliko koliko iz izkušenj..na koncu sem morala brat - nasrkivaj!!!Ker drugi sodelavci s oseveda iskali da se ve iz knjige!!!

Dve stvari kar se tega tiče. Pišeš precej težko razumljivo z veliko količino napak in hrvatizmov. Če podobno govoriš, verjamem, da te sodelavci težko ali napačno razumejo, kar lahko pripelje do konfliktov. Druga zadeva, če se misliš dodatno izobraževat se zmeni s šefi, če to lahko počneš v službi kljub temu, da imaš drugo delo. Precej se nas dodatno izobražuje doma, oz. tudi v službi če projekt to zahteva in je časovna stiska. Popolnoma razumljivo je, da sodelavki ni bilo všeč da V SLUŽBI nekaj prebiraš, na koncu bo pa verjetno morala še namesto tebe kaj opraviti. Odvisno od dela, ki ga opravljaš so knjige včasih res popolnoma neuporabne in izkušnje pomenijo bistveno več.

Želim ti prijetno delovno okolje v prihodnje in veliko sreče.
Herr flick :shock:

edit: naredil nekaj odstavkov, da ni ravno "wall of text"
herr Flick
 
Prispevkov: 65
Član od: tor. 8.nov.2011 23.01

Re: Anatomija človeške destruktivnosti

Odgovor No Internet Access ned. 16.jun.2013 13.04

Zdravo!
Hvala za odgovor!
Rada se pogovarjam o tej temi, seveda, če to koga ne moti!

Nekaj bi zelo rada dala na znanje: to kar se tiče branja knjige, v službi je bilo DOSTI praznega hoda!
To pomeni, v tem času delavec sam izbira ali bo poslušal muziko, se pogovarjal, šel na internet, jedel ali bral knjigo.
Jaz se se odločila za to zadnje.
Sploh ne gre zato da bi kdo moral kaj mojega delati, prav nasprotno.
Na začetku, ko sem komaj prišla so mi takoj rekli naj se trudim da čim več tega naredim sama.
Potem so mi začeli prigovarjati da "preveč tega hočem sama" ter da "ne vedo kam se meni mudi".
To se mi zdelo do določene meje KONTRADIKTORNO.

(Samo kot pripomba, bilo je seveda tudi takih ki so šli na dodatna izobraževanja in za ta čas so jih drugi res morali BREZPLAČNO namomeščat, na kar so se ljudje seveda bunili. Ti sodelavci NISO ostali brez službe, prav nasprotno, napredovali so...)

Za vse nasvete izjemno hvala. Sigurno bodo vsem od velike pomoči.
Jaz pa rabim zelo KONKRETNE nasvete. Z drugimi besedami, zgodilo se kar se je in je vprašanje KAJ ZDAJ.

Dejstvo je da delavec NI TERAPEUT za svoje sodelavce.
Dejsvo je tudi da včasih ZARADI SEBE MORA BIT.

p.s. Jaz poste lahko SAMO napišem. Ali in kaj VPIJEJO, v prvem redu je odvisno od bralcev.
Da bi pa raje nekaj spremenila na bolje kot na slabše je res! :)

Lp pozdrav vsem!
Zadnjič spremenil No Internet Access, dne ned. 16.jun.2013 14.09, skupaj popravljeno 2 krat.
No Internet Access
 
Prispevkov: 17
Član od: pet. 17.maj.2013 12.06

Re: Anatomija človeške destruktivnosti

Odgovor No Internet Access ned. 16.jun.2013 13.49

[quote="herr Flick"]Se mi zdi, da se motiš. Če se mobbing ponavlja je definitivno nekaj narobe z "žrtvijo".
Torej se mora "žrtev" naučiti komuniciranja tako, da ne hodi vsem po prstih ali pa se mora naučiti malo opazovati kdo so mnenjski voditelji, kakšno obnašanje je normalno v določenem okolju ipd.

Zdaj je vprašanje: kaj konkretno pomeni "hoditi vsem (ali vsaj nekaterim!) po prstih.

Če človek dobi službo prek poznanstev, običajno je to izključeno zato ker se ljudje poznajo pa vedo kaj kdo hoče in kaj koga moti.

Če nova oseba pride v popolno neznano okolje, eni za druge ne morejo vedet...dejstvo je da smo različni. Na delavcu je da, v lastne interesu, čeim prej in čim boljše opazi kakše zahteve imajo sodelavci...

Vprašanje je zdaj: kako?
Če napako ne prepoznaš, ne moreš je niti odpravit!
Zato je vsak konkreten komentar dobrodošel!

Pri meni se sicer mobbing ŠE ni ponavljal in ne bi rada da se ponovi...

Prosim, a mi lahko kdo napiše za katere knjižne napake gre?
Knjiga ki sem jo navedla je namreč res v srbohrvaščini...

Lp vsem, upam da posti niso neprijetni...
No Internet Access
 
Prispevkov: 17
Član od: pet. 17.maj.2013 12.06

Re: Anatomija človeške destruktivnosti in delavci=terapevti

Odgovor No Internet Access tor. 2.jul.2013 7.12

Jaz bi samo nekaj še dodala. Upam da mi ne boste zamerili.

Obstajajo določene forme obnašanja ki niso prepovedane ampak je za ričaovat da se boš na ta način kome zameril.

Jaz zdaj ne govorim o TEM

Jaz govorim o nečem kaj je prav nasprotno.
Govorim o tem, da delavec opravlja svojo zadevo tako kot bi MORAL in KOT JE PREDPOSTAVLJENO, torej, dela to kar se od njega URADNO PRIČAKUJE, pa se določeni nadrejeni bunijo PRAV ZATO KER JE VSE V REDU, zaradi osebnih frustracij in /ali interesov.

Z drugimi besedami, vse narediš tako kot je treba PA SPET NISI DOBER.
Taka oseba ali hoe drugega delavca, ali noče nobenega, ampk v vsakemu primeru dejstvo je da noče TEBE.

Tudi psihičnemu bolniku se včasih, NEOPRAVIČENO, zameri terapevt.
To ne pomeni da je terapevt naredil napako.

Delavec pa dobi odpoved in mora trpet vse finančne posledice.

Zdaj, mene zanima kaj naredit v takemu primer.
Eni enostavno imajo "suženjske" afinitete do bogatih novopridošlh z vezami, in ne prenašajo tote ki so s svojim lastnim delom poželi kaki rezultat.
Ne gledajo nato KAJ SE NAREDILO, temveč KDO JE NAREDIL.
Ali tega delavca MORAJO spoštovat, ali NE MORAJO!

To je njihov pogled na svet.
To je, skratka, to kar mene iz poglavja MOBBING največ interesira.
Revščino in mankave politične veze NE MOREŠ SKRIT!!!
Kako kljub temu dobiti in održati službo?

To je bilo moje vprašanje.
Vsem želim lep dan!
No Internet Access
 
Prispevkov: 17
Član od: pet. 17.maj.2013 12.06

Re: Anatomija človeške destruktivnosti in delavci=terapevti

Odgovor Darja tor. 2.jul.2013 14.20

No Internet Access, pozdravljena.

Morda boš odgovore na nekatera vprašanja, ki si jih zastavljaš o mobingu, dobila v knjigi V primežu dela (Nataša Privošnik). Avtorica se je, podobno kot ti, srečala in soočala z mobingom na delovnem mestu.
Knjiga je dostopna (tudi) v večini splošnih knjižnic.

Lep dan še naprej. :sonček:
Darja
Uporabniški avatar
Darja
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 132
Član od: tor. 13.apr.2010 18.07

Re: Anatomija človeške destruktivnosti in delavci=terapevti

Odgovor No Internet Access pon. 15.jul.2013 17.08

Hvala! :srčka:
Res sem pač hotela tudi malo z žrtvami izmenjat izkušnje!
No, zato je mobbing mobbing ker največ zajčke zajame!

Vsem vse najboljše, anyway --<--@
No Internet Access
 
Prispevkov: 17
Član od: pet. 17.maj.2013 12.06


Vrni se na Odnosi na delovnem mestu

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 0 gostov

cron