slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
strah pred tuneli • Fobije - strahovi • Psihoterapija forum

strah pred tuneli

Specifične fobije, agorafobija ...

strah pred tuneli

Odgovor valentina sr. 12.maj.2010 8.03

Mene je pa strah tunelov... Že če se vozim zraven, mi je tesno, sama pa sploh ne upam peljati skozi tunel... :(
Pa kač me je strah in pajkov....
valentina
 
Prispevkov: 18
Član od: sr. 12.maj.2010 7.36

Re: strah pred tuneli

Odgovor Little Prince pet. 18.jun.2010 9.29

Živjo Valentina,

sem malo pregledal tvoje objave na forumu in več kot očitno je, da te muči strah, ki pa nima nobene veze s sedanjostjo. Tvoj problem je, da ta strah lepiš na zunanji svet (pajke, tunele, dvigala) in kasneje so ti takšne stvari (ki ti dejansko nič nočejo) sprožilec za čustvo, ki ga moraš predelati. Verjetno si že veliko prebirala forum in veš, da ogromno stvari izvira iz otroštva in travm, ki smo jih takrat doživeli. Predlagam ti, da premisliš, kdaj te je bilo resnično strah, ko si bila majhna in nisi imela nikogar, da bi mu o tem govorila. Ko boš ugotovila je vse kar moraš narediti, da občutiš ta strah, ki ga je punčka doživela in jo potolažiš (na pravilen način). Na začetku je dovolj že, da jo kadarkoli boš čutila ta strah, ko boš šla v dvigalo ali skozi tunel, tolažiš in tolažiš. Kasneje pa se poskusi pogovoriti s starši (v mislih) in jima povej kaj si misliš o tem in si dovoli biti jezna. To sta osnovni dve stvari kako delati z občutki iz preteklosti.

Lepo se imej,
LiP
Uporabniški avatar
Little Prince
 
Prispevkov: 12
Član od: ned. 13.jun.2010 18.08

Re: strah pred tuneli

Odgovor Nevenka sob. 10.dec.2011 14.20

Pozdravljen, hekiheker, velikokrat se zgodi, da se v kakšnem še posebej stresnem življenjskem obdobju srečamo s fobijami. Ko je vsega preveč in se nam zdi, da ne moremo več obvladovati svojega življenja, obenem pa pri tem ne znamo poskrbeti zase, se lahko napetost pokaže kot nek strah pred tuneli, zaprtimi ali odprtimi prostori, pred množico, dvigali... Ko se znajdemo v situaciji, ki je za nas strašljiva, se pojavijo močni občutki tesnobe, lahko tudi v obliki paničnega napada. Težko dihamo, srce pospešeno bije, pojavi se omotica in vrtoglavica, vročina ali mraz, pritisk v vratu in glavi ali kaj drugega, zelo neprijetnega, kar nas še dodatno prestraši. Tako imamo na lepem dve vrsti strahu, strah pred tunelom in še strah pred simptomi strahu. Sami se zelo težko prebijemo iz tega začaranega kroga, saj je bistveno, da se prostorov ali situacij, ki se jih bojimo, ne začnemo izogibat. Ni nujno, da se nam je kaj posebnega v zvezi s tem zgodilo v preteklosti, problem se lahko skriva čisto drugje. Navadno je tu najbolj učinkovita pomoč v obliki psihoterapije, saj je potrebno poiskati vzroke za te strahove in obvladati tehnike, ki so nam takrat lahko v veliko pomoč.

Lep vikend ti želim in čim manj strahcev :)
Nevenka
Uporabniški avatar
Nevenka
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 703
Član od: tor. 13.apr.2010 18.04
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Fobije - strahovi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 1 gost