slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Soočanje s strahom • Fobije - strahovi • Psihoterapija forum

Soočanje s strahom

Specifične fobije, agorafobija ...

Soočanje s strahom

Odgovor Terraner pet. 22.apr.2011 8.21

Saj bolj ali manj je to vprašanje bilo na takih mestih zastavljeno že velikokrat, pa vseeno.
Je koga še posebej strah sledečega:
- strah pred zavrnitvijo (recimo pri iskanju službe)
- strah pred smrtjo ali izgubo bližnjega
- strah pred resnico (izvedet nekaj neprijetnega o sebi)
- strah pred fizičnimi dotiki

LP
Terraner
 
Prispevkov: 3
Član od: tor. 13.apr.2010 22.07

Re: Soočanje s strahom

Odgovor Calath sr. 4.maj.2011 19.25

Pozdravljen, Terraner! :)

Najbolj bi rekel, da me je strah pred izgubo bližnjega... Smrti moje ja, če bi bila boleča... sicer, saj veš, ko si mrtev si pač mrtev. :) Ampak smrti bližnjega, ja to pa ja... in o tem ne maram razmišljati... zanimivo, mi je pa prav pred kratkim ena punca rekla, ko sva debatirala o ljubezni, partnerstvu... da moraš biti na vse pripravljen. Pomislil sem, da saj to vendar ne moreš biti... ampak, morda pa le... Bi rekel torej ,da imaš neko smiselno razlago oziroma pogled na te stvari...

Recimo, pred leti se mi je vtisnilo v spomin, ko sem slišal za zgodbo o možu, ki mu je umrla žena... preprosto ni mogel preko tega, bolečina ga je ubijala (naj zapišem na tem mestu, da se ne tako redko dogaja, da smrti enega partnerja kmalu sledi še drugi in ugotovili so, da se dogaja to, da ljudje resnično umrejo zaradi "strtega srca" saj jim bolečina dobesedno fizično razkraja srce. Takšnih povezav med psihičnim dogajanjem in vplivom na telo je bilo ugotovljenih že malo morje).
Da zaključim o tistem možu... pomagalo mu je, da je našel smiselno oziroma pozitivno razlago, sklep,
da je bolje da trpi on, kot pa da bi morala tako trpeti njegova žena, če bi on umrl pred njo. Da torej prenaša to breme namesto nje... Tako si je ustvaril smisel za nadaljevanje življenja...

Ta zgodba mi je res presunljiva..


Pri službi se pa bolj bojim neuspeha oziroma nezadovoljstva, obojega parvzaprav.
Da bi mi bilo mučno, dolgočasno... fuuuuj.. da ne bi niti malo užival.


Pa lep pozdrav --<--@
Uporabniški avatar
Calath
 
Prispevkov: 44
Član od: čet. 6.maj.2010 17.36

Re: Soočanje s strahom

Odgovor Mandala sr. 11.maj.2011 10.58

O, ja :-/

S strahom pred zavrnitvijo ( služba) se soočam vsakič ko grem na razgovor. Groza za pop*. Ravno danes grem zopet na razgovor in se skušam "skulirati", da ne bom povsem zmrznila. Da ne govorim o scenarijih preden sploh pridem tja, ko sem tam in ko grem ven. Obup. Ma ko, da grem na linčanje. Hehe. No ja. Se bom tudi tokrat skušala sprostiti in bo kar bo. Tistemu/tisti, ki bom zares "všeč" me ne bo zavrnil. He! Lol :D
Mandala
 
Prispevkov: 8
Član od: pon. 6.dec.2010 14.22

Re: Soočanje s strahom

Odgovor Nevenka sr. 11.maj.2011 20.07

Hoj, Mandala, upam, da si razgovor uspešno opravila. Saj ni tako pomembno, ali boš dobila službo ali ne, bolj važno je, da se naučiš biti v redu s tem, kako si se odrezala na razgovoru. Da si daš podporo, čeprav te je bilo strah in si rečeš: Pa saj je logično, da me je strah pred razgovorom za službo, koga pa ni, kljub temu vem, da sem sposobna in pametna...
Če me delodajalec ne bo zaposlil, pač ne ve, kaj zamuja...
Več kot bo razgovorov, bolj boš pripravljena in manj te bo strah.

Lep in miren večer ti želim --<--@
Nevenka
Uporabniški avatar
Nevenka
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 703
Član od: tor. 13.apr.2010 18.04
Kraj: Ljubljana

Re: Soočanje s strahom

Odgovor Metuljčica čet. 26.jan.2012 17.02

Mene osebno je strah pred odgovornostjo v službi, pred stresom, da ne bom zmogla in ogromno negativnih scenarijev da bom pristala na bolniški in v bolnici ko bom dobila službo, da bom utrujena in izčrpana še bolj kot sem in strah, da se mi bodo potem ko bom mogla zaradi anksiozne depresije in glavobola na bolniško smejali in posmehovali in imeli predsodke pred mano. :(:(:( :( :( :( :( Zaenkrat se ne znam soočati s trahom, občutim ga kot blokado in paniko in nevzdržen tenzijski glavobol. :( :( :(
Uporabniški avatar
Metuljčica
 
Prispevkov: 20
Član od: tor. 13.apr.2010 18.54

Re: Soočanje s strahom

Odgovor Nevenka čet. 26.jan.2012 19.51

Draga Metuljčica, glavobol je res nadležna stvar in življenje z njim zna biti presneto težko. Verjetno si vse preiskave v zvezi s fizičnimi vzroki že opravila. Moje izkušnje s trdovratnim glavobolom in izčrpanostjo so namreč povezane z boleznijo ščitnice, ampak verjetno si to že izključila.
Tenzijski glavobol je res eden najbolj trdovratnih simptomov anksioznosti. Ob tvojem sporočilu se mi je porodilo vprašanje: Koliko si še pripravljena trpeti zaradi tega, kar si drugi mislijo o tebi? Ali je strah pred tem, da se ti posmehujejo res vreden stalnih bolečin in glavobola? Ali si lahko predstavljaš npr. kolegico v službi, ki se je najbolj bojiš, kako ji v obraz naravnost in glasno poveš: "Veš, draga moja, posmehuj se mi, kolikor ti paše in misli si o meni, kar hočeš, ampak meni je vseeno, to je tvoj problem in mene zaradi tega ne bo bolela glava." Poskusi ji povedat kaj takega v mislih in opazuj, kaj se dogaja v tebi in kako se na te besede odziva tvoj glavobol... Bodi odločna, stoj in stisni pesti, zberi vso energijo, kar jo imaš in ji to glasno povej. Lahko se zgodi, da boš začutila odpor, strah, karkoli... , lahko pa, da bo velikansko olajšanje.
Kakorkoli, pred tabo je še nekaj dela na sebi, vem da si trmasta in vztrajna in da si že veliko dosegla, ampak ta pot je pač dolga, vzorci, ki smo si jih pridobivali celo življenje, pa trdoživi. Vendar se da in spremembe ter naše počutje na koncu je vsekakor vredno truda.

Veliko uspeha ti želim in čim manj glavobolov
Nevenka
Uporabniški avatar
Nevenka
spec. psihoterapije transakcijske analize
 
Prispevkov: 703
Član od: tor. 13.apr.2010 18.04
Kraj: Ljubljana

Re: Soočanje s strahom

Odgovor Metuljčica ned. 29.jan.2012 18.26

Hvala za spodbudne besede. Sem že leto in 2 meseca brez službe in me je strah pred vsako novo službo in zato tudi negativni scenariji, da bom takoj pristala na bolniški.Tok sem nesamozavestna in imam nizko samopodobo da že ko oddam ponudbo za delo, se soočam s hudim strahom in paniko in vse skupaj samo poslabša tenzijski glavobol. Mislim, da je ščitnica v redu, ker vem da je tenzijska bolečina in hud glavobol povezan s strahom in negativnim mišljenjem in negativnimi scenariji, kako ne bom zmogla v službi. Strah me je kako bom tako utrujena in depresivna sploh delala. Opraviti imam še strokovni izpit za delo v šolstvu, pa nimam motivacije in samodiscipline, že dva meseca se nism nič učila, vmes sem imela obdobja ko sem se kake 3 tedne učila, potem pa vse opustila.Mislim da moj glavobol izvira iz osnovnega strahu pred vsako odgovornostjo v službi, kaj pa če ne bom zmogla in kaj pa če pristanem na bolniški. Vse skupaj je zelo izčrpajoče in hudo, čeprav se trudim po svojih močeh in proti tesnobi in anksioznosti trudim sproščat S PMR in z dolgimi sprehodi ali lažjimi hribčki. Vse skupaj z mojimi strahovi občutim kot eksistencialno stisko tudi zaradi denarja, hvala bogu imam trenutno vsaj socialno pomoč, samo je zelo zelo težko. :( :( :(
Uporabniški avatar
Metuljčica
 
Prispevkov: 20
Član od: tor. 13.apr.2010 18.54


Vrni se na Fobije - strahovi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 1 gost

cron