slika1

Ponovno odkrijte sebe!

jazsemvredu-naslovna2

Življenje brez strahu!

jazsemvredu-naslovna3
Dovoliti čustvom, da pridejo na plano • Čustva, čustvena zrelost, čustvena inteligenca • Psihoterapija forum

Dovoliti čustvom, da pridejo na plano

Čustva, čutenje, empatija, sočutje, obvladovanje jeze ... čustvena in socialna inteligenca.

Dovoliti čustvom, da pridejo na plano

Odgovor loksi pon. 21.jun.2010 23.00

Pozdravljeni,

ugotavljam, da imam v sebi sprogramirano nekakšno čustveno blokado...čustvom namreč ne dopustim, da pridejo na plano v takšni meri, kot bi bilo to pričakovano ali normalno, če želite. Vsa čustva, pa najsi bo to žalost, jeza, razočaranje, veselje, nagajivost, radovednost itn., držim trdno na vajetih. Občutek zategnjenosti, nesproščenosti je stalno prisoten...tudi v trenutkih, ko ni nikakršnega razloga, da ne bi bila sproščena, v resnici vajeti niso spuščene. Iščem najhitrejšo in na dolgi rok najbolj učinkovito metodo ali tehniko (čeprav se v življenju ta dva pojma običajno izključujeta), s katero si bom dovolila čutiti in jasno izražati čustva. Pobude, izkušnje in predlogi so dobrodošli.

Lp,
loksi
 
Prispevkov: 3
Član od: pon. 24.maj.2010 18.04

odg.: Dovoliti čustvom, da pridejo na plano

Odgovor Sky pon. 21.jun.2010 23.24

Lahko raziščeš ozadje, vzroke tvoje kontrole oz. zavor izražanja čustev:
Česa se bojiš? kaj bi se zgodilo, če bi čustva sproščeno izrazila?

Jaz se skušam prepustiti, predati čustvom, občutkom in če se da tudi si "dati duška" in v celoti, "brezpogojno" začutiti karkoli že čutim, čeprav je marsikaj neprijetno in bi se najraje izognil in mi je nerodno ali neumno, ipd...
...in tako sproščeno izraziti kar čutim - pač v tolikšni meri kot zmorem - sčasoma je to vedno več in bolj temeljito.
Naredim pa to najlažje tedaj, oz. v okolju, kjer se počutimo najbolj varno, sprejeto (npr. ko sem sam ali z ljudmi, ki jim zaupam in me sprejemajo) - jaz, recimo, ko sem sam, najlažje in brez zavor izražam vse vrste čustev.
Uporabniški avatar
Sky
 
Prispevkov: 54
Član od: pon. 12.apr.2010 22.32

Re: Dovoliti čustvom, da pridejo na plano

Odgovor Little Prince čet. 24.jun.2010 22.06

Pozdravljena Loksi,

edina pot, da se znebiš blokad je, da tudi te začutiš kot čustva. Pusti si čutit blokade, imaš jih zato ker drugače kot otrok ne bi preživela. Začuti blokado kadarkoli se pojavi. Če se je poskušaš izognit je to enakovredno temu kot bi se poskušala izognit čustvom. Ta blokada je del tebe, začuti jo kot pretekli občutek.

LiP
Uporabniški avatar
Little Prince
 
Prispevkov: 12
Član od: ned. 13.jun.2010 18.08

Re: Dovoliti čustvom, da pridejo na plano

Odgovor Calath sr. 7.jul.2010 19.26

Strinjam se s tem kar je napisal Little Prince... čeprav to seveda ni čisto preprosto, saj so občutki blokad zelo neprijetni.
Mislim pa da bo lahko bil en način za spoprijemanje s tem tudi ta, da sprejemaš ta del sebe oz. da se sprejemaš tudi s tem... Hkrati pa smo odprti za možnost drugačnega čustvovanja, a brez pritiskanja nase... spremembe ne pridejo čez noč.
Uporabniški avatar
Calath
 
Prispevkov: 44
Član od: čet. 6.maj.2010 17.36


Vrni se na Čustva, čustvena zrelost, čustvena inteligenca

Kdo je prisoten

Po forumu brska: (ni prijavljenih) in 1 gost