Panična motnja in anksioznost
Tesnoba (anksioznost) in strah
Tesnoba (anksioznost) je precej neprijetno občutenje psihične in telesne napetosti. Lahko rečemo, da gre za zaskrbljenost, usmerjeno na prihodnost. Tesnoba (anksioznost) je naša sopotnica, ko želimo narediti kakšen velik podvig, ker smo takrat v stanju velike pripravljenosti in koncentracije, obenem pa nas lahko včasih tudi hromi. Včasih je tesnoba tudi naša obramba, saj nas varuje pred težkimi občutki in čustvi v ozadju.
Splošna tesnobna (anksiozna) motnja
Začetki te motnje se najpogosteje pojavijo v zgodnjem odraslem obdobju, pogosta je pa tudi pri starejših osebah. Značilna je pretirana tesnoba in skrb za dogodke in aktivnosti, ki se zdi osebam zelo
naporna. Hitro se pojavi utrujenost, težave s koncentracijo, razdražljivost, mišična napetost, oteženo spanje. Tesnoba in skrb osebo ovirajo pri funkcioniranju na pomembnih življenjskih področjih. Človeku s splošno tesnobno motnjo se zdi, sam ne zmore pomiriti ali zaustaviti skrbi, zaradi česar se zmanjša občutek kontrole in poveča napetost ter utrujenost.
Panična motnja
Za panično motnjo so značilni panični napadi, ki pomenijo kratko obdobje intenzivnega strahu v obliki udarjanja in razbijanja srca, drhtenja, potenja, občutka, da ne moremo dihati, bolečine in stiskanja v prsih, slabosti, občutka vrtoglavice in omotičnosti, derealizacije ali depersonalizacije, strahu pred tem, da bi se nam zmešalo in da bomo izgubili kontrolo, strahu pred smrtjo, občutki mravljinčenja, mraza ali vročine.
Specifične fobije
Fobija je pretiran in neutemeljen strah pred nekim predmetom, živaljo, rastlino… ali situacijo. Izpostavljenost temu povzroči tesnobo in celo panični napad. Fobije včasih nastanejo zaradi direktne izpostavljenosti viru strahu, npr. napada psa v preteklosti, še večkrat so posledica prisotnosti osebe v dogodku, kjer se je to zgodilo nekomu drugemu. K nastanku fobij velikokrat prispevajo neugodne čustvene napetosti v družini. Na splošno lahko fobije razdelimo na situacijske fobije, živalske fobije, fobije v naravi in fobije v zvezi s krvjo, injekcijo ali poškodbami.
Socialna fobija
Za socialno fobijo je značilno, da se pojavi kot tesnoba v stikih z ljudmi, na javnih prireditvah, nastopih. To ni običajna trema in plahost, ampak intenzivna tesnoba in stres, strah pred osramotitvijo in izpostavlljenostjo ter strah pred tem, da bi ljudje opazili, kako je osebo sram, zardeva, je nemočna in podobno. Tesnoba (anksioznost) se lahko pojavi že precej časa pred napovedanim dogodkom. Pogosto se pojavi tam, kjer starše zelo skrbi, kaj si bodo drugi mislili o njih.
Obsesivno kompulzivna motnja
Obsesivno kompulzivna motnja je sestavljena iz obsesij ali prisilnih misli in prisilnih dejanj. Obsesije so ponavljajoče se vsiljive misli ali podobe, ki jih oseba doživlja kot neprimerne ali prepovedane. Zdi se ji, da jih ne more kontrolirati, zato se boji, da bo zaradi njih naredil nekaj groznega in nezaslišanega. Običajno se to kaže na področjih kot so nega telesa, red, simetrija, spolni ali nasilni
impulzi. Prisilna dejanja so oblike ponavljajočega se vedenja, ki naj bi zmanjšale tesnobo glede prisilnih misli in preprečile kakšno katastrofo, ki se je oseba boji. Osebe se kljub ponovljenim ritualom navadno ne umirijo, ampak zraven kažejo še simptome izogibanja, tesnobe, panične motnje ali depresije.
Vse te težave anksioznosti (tesnobe) lahko učinkovito odpravimo z psihoterapijo.